6 lipca 2023 roku Zespół przedmiotowy Taktyki Zwalczania Pożarów zorganizował kolejne zajęcia wyjazdowe dla słuchaczy Szkolenia podstawowego w zawodzie strażak SP 2/23. Tym razem udali się do „Babilonu”, którym niestety nie było starożytne miasto w Mezopotamii, ale jeden z charakterystycznych akademików znajdujących się w miasteczku studenckim Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Można się zastanawiać czego strażacy mogą szukać w domu studenckim? Odpowiedź jest dość prosta, gdyż ten budynek ze względu na swoją konstrukcję i przychylność zarządcy, jest doskonałym miejscem do praktycznego wykorzystania wiedzy na temat różnych sposobów i technik rozwinięć na wyższe kondygnacje.


Zadaniem kursantów było zbudowanie linii gaśniczej i podanie jednego prądu wody z piętnastego piętra „Babilonu” w jak najszybszy możliwy sposób. Nie sposób zapomnieć w tym przypadku o innych podstawowych czynnościach wykonywanych przez strażaków w realnych zdarzeniach, czyli:

  • rozpoznaniu,
  • ewakuacji osób poszkodowanych,
  • budowy zaopatrzenia wodnego,
  • kontroli pracy strażaków w strefie niebezpiecznej.

W czasie zajęć kursanci wykonali rozwinięcia: z kasetonów, z pakietów wężowych „Denver”, „Cleveland”, z podwójnego kręgu, po elewacji oraz duszą schodów.


Pożary i inne miejscowe zagrożenia w budynkach wysokich i wysokościowych wymagają od strażaków nie tylko doskonałego przygotowania merytorycznego ale także dobrej sprawności fizycznej, ponieważ wraz ze sprzętem muszą dostać się na kondygnację objętą pożarem bez korzystania z windy. Paradoksalnie zadanie utrudnia koniczność zapewniania sobie bezpieczeństwa, a to między innymi poprzez stosowanie pełnego ubrania specjalnego oraz sprzętu ochrony układu oddechowego, gdy już znajdą się w strefie zagrożenia. Działania gaśnicze w tego typu obiektach zawsze wiążą się z ogromnym wysiłkiem i wymagają ogromnego nakładu sił, a ćwiczenia i trening mają między innymi za zadanie naukę optymalnego wykorzystania zgromadzonego pod ciśnieniem w butli powietrza, tak by zapewnić możliwie długą i wydajną pracę strażaków, a przez to także szybszą ich regenerację.

Opracowanie: mł.ogn. Łukasz Gwiazdonik, bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: mł.ogn. Łukasz Gwiazdonik