W związku z wystosowaną przez Rząd Republiki Słowacji prośbą o pomoc wykonaniu testu na obecność korona wirusa wśród mieszkańców Słowacji COVID-19. Rząd Rzeczpospolitej Polskiej, udzieli wsparcia stronie Słowackiej delegując strażaków PSP oraz medyków do wykonywania testów.

W skład polskiej grupy wchodzi 66 strażaków Państwowej Straży Pożarnej (20 z woj. świętokrzyskiego, 31 z woj. małopolskiego, 8 z Podkarpacia oraz 7 z Komendy Głównej PSP), 37 medyków z CSK MSWIA w Warszawie oraz grupa 70 medyków z woj. pomorskiego.

Zadaniem grupy będzie pomoc władzom Słowacji w przeprowadzaniu testów na obecność COVID-19 wśród mieszkańców regionów przygranicznych. Polacy będą działali m. in. w okolicach Żiliny, Rużomberok i miejscowości Martin oraz na północ od tych miast (Trstena, Niżna, Hladovka, Chlebnice, Parnica, Velicna, Vysny Kubin, Cadca, Kysuckie Nowe Mesto).

W uroczystej zbiórce, która odbyła się przed wyjazdem strażaków udział wzięli: Pan Łukasz Kmita - Wojewoda Małopolski, st. bryg. Piotr Filipek -
Małopolski Komendant Wojewódzki PSP oraz mł.bryg. Marek Chwała - Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.