Nauka w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie to nie tylko zdobywanie teoretycznych wiadomości i wykorzystywanie ich potem w praktyce. To także przekazywanie najcenniejszych wartości i kształtowanie postaw patriotycznych. Dlatego też Komendant Szkoły bryg. Marek Chwała z radością przyjął zaproszenie do udziału w akcji „Szkoła pamięta 2022”.

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

W ramach akcji, 28 października o godz. 19.00 został zorganizowany seans filmowy na którym Kadeci II Kompanii mogli obejrzeć film „Zapora - Hieronim Dekutowski”. Materiał w reżyserii Konrada Starczewskiego jest zapisem wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, jego kolegów oraz przyjaciół i członków rodziny. Poza wypowiedziami ukazane są fotografie, dokumenty i animacje przedstawiające najważniejsze akcje „Zaporczyków”.

 

dekutowski jpg

 

Opracował: st. kpt. Artur Luzar

Zdjęcia: bryg. Wojciech Dela