Początek służby dla strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie w Wielki Piątek 3 kwietnia br. zapowiadał, że nie będzie to lekka służba, lecz trzeba się liczyć z wieloma wyjazdami, ale nic nie zapowiadało tragicznego finału w nocy z 3 na 4 kwietnia 2015r. 

 

 

Zaczęło się kilka minut po zaprzysiężeniu nowej zmiany służby, gdy rozległ się komunikat o wyjeździe do zablokowanego samochodu ciężarowego na osiedlu Teatralnym. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że w wyniku nieuwagi kierowcy TIR-a podczas cofania został on unieruchomiony przez konary drzewa rosnącego w pobliżu drogi. Jednocześnie  ruch samochodów na osiedlu został całkowicie sparaliżowany. Żeby uwolnić samochód ciężarowy bez szkód dla jego zabudowy, konieczne było wezwanie drabiny mechanicznej i wycięcie przy pomocy piły spalinowej blokującego go konaru. Zdarzenie likwidowało 3 zastępy, 10 strażaków.

Kolejnym zdarzeniem do którego zostali zadysponowani strażacy z JRG Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, był pożar altanki na działkach przy ul. Bp. Tomickiego. Do zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy gaśnicze oraz D-ca JRG.

Do kolejnego zdarzenia na służbie, strażacy z JRG Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie zostali zadysponowani o godz. 1.50 już 4 kwietnia br. Do pożaru mieszkania w bloku na os. Szkolnym zostały zadysponowane trzy zastępy: dwa ratowniczo-gaśnicze oraz drabina mechaniczna. Do ww. pożaru  przez stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie zostali zadysponowani: oficer operacyjny SKKM oraz Dowódca JRG Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia wprowadzono rotę gaśniczą do płonącego mieszkania, która ewakuowała z niego 5 osób, w tym 8 miesięczne dziecko oraz jedną osobę nieprzytomną. Osoby ewakuowane przekazano zespołom PRM, niestety osoba nieprzytomna mimo prowadzonych medycznych czynności ratowniczych nie przeżyła. Pozostałym osobom ewakuowanym zespoły PRM udzielił pomocy. Z sąsiednich mieszkań strażacy ewakuowali łącznie 12 osób, które po ugaszeniu pożaru i sprawdzeniu mieszkań pod względem min. obecności tlenku węgla wróciły do swoich  lokali. Pożar gasiło łącznie 5 zastępów, 19 strażaków.  

Służba, która zakończyła się rano 4 kwietnia br. na szczęście już bez wyjazdu była kolejnym, ciężkim doświadczeniem dla kadetów, którzy w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie zdobywają niezbędne i konieczne doświadczenie do pełnienia służby już jako młodsi aspiranci, w innych jednostkach na terenie całego kraju po skończeniu nauki. Ponieważ w Szkole w Krakowie doświadczenie to zdobywa się nie tylko na poligonie, czy w sali wykładowej, ale właśnie w „boju” z „prawdziwymi” zdarzeniami – nie raz tak tragicznymi jak nocny pożar z ofiarą śmiertelną, tym bardziej jest ono cenne i tym lepiej kadeci są przygotowani do dalszej służby. I tym bardziej z większym szacunkiem należy się przyjrzeć kadrze, która z „uczniami” wyjeżdża do takich zdarzeń.

DSC 0057

 

DSC 0058

 

DSC 0062

 

DSC 0064

 

DSC 0068

 

DSC 0077

 

DSC 0084

 

DSC 0093

 

DSC 0094

 

DSC 0095

 

IMG 6540

 

IMG 6542

 

IMG 6544

 

IMG 6560

IMG 6563

Opracowanie: bryg. Jacek Ambrożkiewicz – rzecznik K-ta Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie,

Foto: mł. bryg. A. Kufta -  D-ca JRG w SA PSP w Krakowie oraz st. kpt. P. Lach - Oficer Operacyjny SKKM KM PSP w Krakowie.