Od godziny 20:58 w dniu 05.10.2017 r. oraz przez kolejny dzień, strażacy z JRG SA interweniowali ponad 40 razy, usuwając skutki silnego i porywistego wiatru. Działania dotyczyły likwidacji zagrożenia stwarzanego przez przewrócone drzewa, odłamane konary oraz uszkodzone elementy dachów i reklam.

JRG SA

     W dniu 06.09.2017 r. o godz. 06:30 JRG SA została poinformowana o wypadku, który miał miejsce na ulicy Blokowej. Do akcji zadysponowano zastępy GBARt 2,7/25 Renault oraz GBARt 2,5/25 MAN. Po przybyciu na miejsce ustalono, że na skrzyżowaniu doszło do zderzenia samochodu osobowego z tramwajem. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu terenu akcji oraz usunięciu samochodu osobowego w bezpieczne miejsce, w celu udrożnienia ruchu.

 

 

 

JRG SA

     W ostatnim czasie spora liczba interwencji JRG SA to działania ratownicze podczas wypadków komunikacyjnych. W kilku przypadkach, aby wykonać dostęp do osób poszkodwanych, ratownicy musieli wykorzystać sprzęt hydrauliczny.

    21 maja 2017 r., o godzinie 04:30 zastępy GBARt 2,7/25 Renault oraz SCRt Scania udały się na al. Jana Pawła II, gdzie miał miejsce wypadek z udziałem tramwaju. Pojazd szynowy potrącił dwie osoby. Jedna z nich, młoda kobieta, została pod nim uwięziona. Działania ratowników z JRG SA polegały na wydobyciu kobiety i przekazaniu pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego. Z poważnymi obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala. 

 

JRG SA

      W dniu 17 maja 2017 r. o godzinie 20:59 dwa zastępy z JRG SA zostały zadysponowane do pożaru, który miał miejsce na ulicy Sołtysowskiej. Po przybyciu na miejsce zastano palącą się komorę silnika w samochodzie Renault Megane. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pojazdu oraz usunięciu go w bezpieczne miejsce.

 

 

JRG SA

        W dniu 5 maja 2017 r. o godzinie 07:00 strażacy z JRG SA zostali zadysponowani do wypadku, który miał miejsce na ulicy Nowohuckiej. Po przybyciu na miejsce stwierdzili, że autobus komunikacji miejskiej potrącił rowerzystę, który wraz z rowerem znajduje się pod pojazdem. Działania strażaków polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, podniesieniu autobusu przy pomocy poduszek pneumatycznych i wydostaniu rannego mężczyzny. Z ciężkimi obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego, gdzie niestety zmarł.

W działaniach ratowniczych brały udział zastępy: GBA 2,7/25 Renault, GCBA 5/32 Scania, SCRt Scania oraz SLRR Nissan.

 

 

JRG SA

     W dniu 29 kwietnia 2017 r., o godz. 17:36 strażacy z JRG SA udali się do pożaru, który wybuchł w budynku starego młyna zbożowego przy ulicy Kocmyrzowskiej. Tym razem w nieużytkowanym budynku podpalone zostały nagromadzone tam przedmioty, a pożar dodatkowo rozprzestrzenił się na drewaniany lej zasypowy. Pożar został ugaszony 2 prądami wody. W działaniach brały udział zastępy: GBARt 2,7/25 Renault, GCBARt 5/32 Scania, SD 37 Magirus.

 

JRG SA

       W dniu 29 kwietnia 2017 r. strażacy z JRG SA dostali od 7-letniej Julii niezwykły podarunek.  Dziewczynka postanowiła przekazać nam swoje maskotki, aby mogły być wręczane dzieciom, które uczestniczyły, bądź zostały poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych, pożarach lub innych niebezpiecznych zdarzeniach. Od tej pory ich miejsce, zamiast na półce, będzie w samochodach ratowniczo-gaśniczych naszej Jednostki. Jeszcze raz dziękujemy!

JRG SA

   W dniu 26.04.2017 r. o godz. 16:01 zastępy: GBARt 2,7/25 Renault, GCBARt 5/32 Scania, SD37 Magirus oraz SLRR Nissan zostały zadysponowane do pożaru, który wybuchł na terenie zakładu blacharsko-lakierniczego. Działania PSP polegały na ugaszeniu pożaru komory lakierniczej poprzez podanie trzech prądów wody /jednego w obronie, dwóch w natarciu/ oraz jednego prądu piany średniej. W działaniach brały udział także zastępy z JRG nr 5 i 7.

 

JRG SA

      Kilkanaście minut po północy, 26 kwietnia 2017 r., JRG SA została powiadomiona o pożarze samochodów ciężarowych przy ulicy Sołtysowskiej. Na miejsce zadysponowane zostały zastępy: GBARt 2,7/25 Renault oraz GCBARt 5/32 Scania. Był to kolejny pożar tych samych pojazdów. W nocy 24 kwietnia spaleniu uległy cysterny przeznaczone do przewozu materiałów sypkich, z którymi spięte były ciągniki siodłowe. Działania były prowadzone wspólnie ze strażakami z JRG nr 4. Na miejsce przybył Oficer Operacyjny KM PSP.

 

JRG SA

     W dniu 24.04.2017 r. około godz. 01:20, JRG SA została poinformowana o pożarze cystern samochodowych przy ul. Sołtysowskiej oraz słyszalnych wybuchach. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy: GBARt 2,7/25 Renault oraz GCBA 5/32 Scania. Po przybyciu na miejsce przeprowadzono rozpoznanie, w wyniku którego ustalono, że pożarem objęte są dwie autocysterny do przewozu materiałów sypkich oraz że pojazdy nie posiadają oznaczeń świadczących o przewożeniu materiałów niebezpiecznych. Następnie strażacy zabezpieczeni sprzętem ochrony dróg oddechowych podali jeden prąd piany ciężkiej w celu ugaszenia pożaru. Podczas działań kontrolowano temperaturę cystern przy użyciu kamery termowizyjnej oraz pirometru - zostały one schłodzone przy pomocy rozproszonego prądu wody.

      W związku z treścią zgłoszenia na miejsce zostały dodatkowo zadysponowane 2 zastępy z JRG 4, Oficer Operacyjny oraz ciężkie samochody gaśnicze z JRG 3, 5 i 7.  

 

JRG SA

      W dniu 23 kwietnia 2017 r., kilka minut po godzinie 20. zastępy z JRG SA - GBARt 2,7/25 Renault oraz GBARt 2,5/25 MAN zostały zadysponowane  do zdarzenia drogowego w miejscowości Sulechów, na drodze wojewódzkiej 776. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że kierujący samochodem VW Caddy zjechał z jezdni, uderzył w jadąc prawym pasem samochód Nissan, a następnie uszkodził słup telekomunikacyjny i uderzył dachem w murowany słup ogrodzeniowy oraz bramę wjazdową na posesję. 

Działania zastępów PSP polegały na zabezpieczeniu terenu działań ratowniczych, udzieleniu kwalifikowanej pomocy medycznej dwóm poszkodowanym w zdarzeniu osobom /przed przybyciem na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego/ oraz usunięciu w bezpieczne miejsce uszkodzonych pojazdów.

 

JRG SA

          W dniu 03.04.2017 r. około godz. 6:50 doszło do wypadku autobusu komunikacji miejskiej przy ul. Sandora Petofiego. Autobus linii 122 z nieustalonych przyczyn zjechał z jezdni do przydrożnego rowu. Na miejsce w pierwszej kolejności zostały zadysponowane zastępy GBARt 2,7/25 Renault, GBARt 2,5/25 MAN oraz Oficer Operacyjny KM PSP. Działania służb ratowniczych polegały na przeprowadzeniu segregacji osób poszkodowanych (triage), ewakuacji ich ze strefy zagrożenia oraz udzieleniu pomocy medycznej i przetransportowaniu do szpitali. Łącznie z kierowcą było to 10 osób. Następnie działania strażaków z JRG SA polegały na udzieleniu pomocy pracownikom Pogotowia Technicznego MPK w wydobyciu uszkodzonego autobusu na jezdnię. W tym celu na miejsce zadysponowano samochód SCRt Scania oraz samochód SCRt typu MegaCity z JRG nr 2.

 

Z JRG SA w działaniach brały udział zastępy: GBARt 2,7/25 Renault, GBARt 2,5/25 MAN, SCRt Scania, SLRR Nissan.

 

 

JRG SA

         Okres wiosenny to czas wytężonej pracy. Słoneczna pogoda sprzyja pożarom traw i nieużytków, które strażacy z JRG SA gaszą po kilka razy dziennie. W wielu przypadkach ludzka bezmyślność powodowała, że zagrożone pożarem były zabudowania mieszkalne oraz gospodarcze. Wiejący z dużą prędkością, porywisty wiatr, powodował bardzo szybkie rozprzestrzenianie się ognia. 

 

 

JRG SA

      W dniu 7 lutego 2017 r., o godz. 21:35 JRG SA została poinformowana o pożarze zarośli przy ul. Łowińskiego. Po dojeździe na miejsce zastępu GCBARt 5/32 Scania okazało się, że w trudno dostępnym terenie, pośród kolczastych krzewów płonie drewniana altana zamieszkiwana przez osoby bezdomne. Na miejsce zadysponowano dodatkowo zastęp GBARt 2,7/25 Renault, a w późniejszej fazie akcji samochód GBARt 2,5/25 Man, w celu dowożenia wody z hydrantu zlokalizowanego przy ul. Makuszyńskiego. Pożar ugaszono dwoma prądami wody. W altanie nagromadzona była duża ilość przedmiotów oraz słomy i siana. Podczas działań wewnątrz odnaleziono trzy butle gazowe, które schłodzono, a ich temperaturę kontrolowano przy pomocy kamery termowizyjnej.

JRG SA