W dniu 9 września 2018 o godz. 18:33 dwa zastępy z JRG SA udały się do zdarzenia drogowego na węźle Kraków-Nowa Huta. Kierujący samochodem osobowym Audi A2, opuszczając drogę ekspresową S7 zderzył się z jadącym ulicą Igołomską samochodem Audi A3. W wyniku wypadku poszkodowana została jedna osoba.  

 

JRG SA

      W dniu 9 września 2018 r. w godzinach popołudniowych, dwa zastępy z JRG SA usuwały skutki wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy Kocmyrzowskiej. Kierujący samochodem Volvo S40 zjechał z jezdni, uderzył w betonowy przepust i przewrócił pojazd na dach. Opuścił go o własnych siłach. Został przetransportowany do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego. Uszkodzone Volvo postawiono na koła przy wykorzystaniu żurawia hydraulicznego z samochodu SCRt Scania. Następnie odłączono akumulator oraz zabezpieczono instalację gazową.

JRG SA

       W nocy 1 września 2018 r., kilka minut przed godziną 3., do punktu alarmowego JRG SA wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na klatce schodowej w jednym z bloków na osiedlu Kazimierzowskim. Po przybyciu na miejsce pierwszego zastępu, strażacy zastali wybiegających z bloku ludzi skarżących się na brak możliwości ucieczki jedyną klatką schodową, którzy wynieśli ze sobą nieprzytomną kobietę. Z okienek piwnicznych wydobywał się gęsty, czarny dym. 

    Działania ratowników polegały na udzieleniu poszkodowanej kobiecie kwalifikowanej pierwszej pomocy, wykonaniu wentylacji klatki schodowej i przeszukaniu, czy nie przebywają na niej kolejne osoby wymagające szybkiej ewakuacji oraz sprawdzeniu mieszkań. Do piwnicy została wprowadzona rota ratowników, wyposażona w kamerę termowizyjną, która miała za zadanie zlokalizowanie i ugaszenie pożaru. Pozostałym mieszkańcom nakazano uszczelnienie drzwi mokrymi ręcznikami, pootwieranie okien i czekanie na dalsze decyzje kierującego działaniem ratowniczym. Przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej oraz urządzeń pomiarowych kontrolowano poziom zadymienia i obecności szkodliwych gazów w mieszkaniach - nie było konieczności ewakuacji osób, które nie opuściły budynku.

        Po ugaszeniu pożaru i oddymieniu pomieszczeń piwnicznych, lokatorzy mogli powrócić do swoich mieszkań. Ze względu na uszkodzoną instalację elektryczną oświetlono klatkę schodową przy pomocy akumulatorowych lamp przenośnych.

     W działaniach brały udział trzy zastępy z JRG SA. Spaleniu uległy rzeczy przechowywane w piwnicy, w tym opony i stare łóżko.

 

JRG SA

    W dniu 28 sierpnia 2018 r. około godziny 22:20, dwa zastępy z JRG SA udały się do wypadku, który miał miejsce na ulicy Kocmyrzowskiej. Doszło tu do zderzenia samochodu osobowego z motocyklistą. W groźnie wyglądającym zdarzeniu nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. 

 

JRG SA

    W dniu 7 sierpnia 2018 r., o godz. 10:25 dwa zastępy z JRG SA udały się do zdarzenia drogowego, które miało miejsce na węźle drogowym S7 Kraków-Nowa Huta. Doszło tu do zderzenia samochodu osobowego ze skuterem. Prowadząca jednoślad kobieta z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Strażacy przed przybyciem zespołu ratownictwa medycznego udzielili jej kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie usunęli skutki wypadku i udrożnili przejazd. 

 

 

JRG SA

    W dniu 23 czerwca 2018 r., kilka minut po godzinie 23., Punkt Alarmowy JRG SA został powiadomiony o pożarze kompleksu garaży zlokalizowanych przy ul. Igołomskiej. Po przybyciu na miejsce ustalono, że pożarem objętych jest 5 garaży o konstrukcji stalowej. Działania strażaków polegały na niedopuszczeniu do rozprzestrzenienia się ognia na pozostałe garaże oraz ugaszeniu pożaru dwoma prądami wody. Działania prowadzone były wspólnie z Zakładową Strażą Pożarną (SOPiRG JRG Kraków).

JRG SA

   W godzinach przedpołudniowych 23 czerwca 2018 r., dwa zastępy z JRG SA - GBARt 2,5/25 MAN oraz SCRt Scania, brały udział w usuwaniu skutków zdarzenia drogowego, do którego doszło na drodze wojewódzkiej nr 776 w miejscowości Prusy. W wyniku dachowania samochodu osobowego niegroźnych obrażeń doznała jedna osoba. Działania prowadzone były wspólnie z JRG nr 7 oraz jednostkami OSP.

JRG SA

    W dniu 11 lutego 2018 r., kilka minut po godzinie 15., trzy zastępy z JRG SA udały się do pożaru mieszkania w bloku na osiedlu Teatralnym. Działania strażaków polegały na rozwinięciu linii gaśniczych i podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palącą się kuchnię - po drabinie mechanicznej oraz po klatce schodowej. Niestety, ratownicy wewnątrz znaleźli zwłoki starszej kobiety - jest to kolejny tragiczny pożar mieszkania w tym roku, który miał miejsce w Nowej Hucie.

 

JRG SA

   W dniu 8 lutego 2018 r. do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej SA PSP w Krakowie, został wprowadzony nowy samochód ratowniczo-gaśniczy GBARt 2/24 Scania P320. Pojazd ten będzie pełnił rolę tzw. "pierwszego wyjazdu" i zastąpił dotychczas wykorzystywany samochód GBARt 2,7/25 Renault Midlum.

 

 

JRG SA

    W dniu 5 lutego 2018 r., 3 zastępy z JRG SA brały udział w usuwaniu skutków zderzenia samochodu osobowego z tramwajem. Działania strażaków polegały na: udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy kierowcy samochodu osobowego, który pozostawał w zdeformowanym pojeździe, wykonaniu dostępu do niego przy pomocy sprzętu hydraulicznego oraz wydobyciu go z uszkodzonego pojazdu i przekazaniu zespołowi ratownictwa medycznego. Mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.

 

 

JRG SA

           W dniu 12 stycznia 2018 r., w godzinach przedpołudniowych, na osiedlu Na Stoku miał miejsce tragiczny w skutkach pożar mieszkania. W płomieniach zginęła jego lokatorka. Działania ratowniczo-gaśnicze, polegające na podaniu 2 prądów wody (od wewnątrz budynku i po drabinie przystawnej) oraz oddymieniu obiektu, prowadziły 4 zastępy z JRG SA - GBARt 2,7/25 Renault, GCBARt 5/32 Scania, SD37 oraz SLRR. Na miejsce przybył także Zastępca Komendanta Miejskiego PSP.

 

JRG SA

      O poranku, w dniu 3 stycznia 2018 r., JRG SA została poinformowana o pożarze autobusu na ulicy Bieńczyckiej. Do akcji zadysponowane zostały 3 zastępy ratowniczo-gaśnicze oraz samochód SLRR Nissan. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego oraz jednego prądu piany. W zdarzeniu nikt nie odniósł obrazeń.

JRG SA

   W świąteczny wieczór 25.12.2017 r. na al. Jana Pawła II doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, w wyniku którego jeden z nich dachował. Wszystkie osoby podróżujące pojazdami opuściły je o własnych siłach. W usuwaniu skutków tego zdarzenia brały udział trzy zastępy z JRG SA. 

 

JRG SA

     W dniu 19 grudnia 2017 r. dwa zastępy z JRG SA gasiły pożar samochodu osbowego, który miał miejsce na skrzyżowaniu ul. Cypriana Godebskiego z ulicą Soczyny. 

 

JRG SA

     W dniu 17 listopada 2017 r., kilkanaście minut po godzinie siódmej, do Punktu Alarmowego JRG SA wpłynęło zgłoszenie o wypadku na terenie budowy osiedla mieszkaniowego przy ulicy B. Orlińskiego - na żurawiu wieżowym miał znajdować się mężczyzna, z którym nie można było nawiązać kontaktu. Do akcji zadysponowano zastępy GBARt 2,7/25 Renault, SD 37 Magirus oraz Oficera Operacyjnego KM PSP.

  Po przeprowadzeniu szczegółowego rozpoznania ustalono, że: na wysokości około 30 metrów, na podeście technologicznym, leży mężczyzna; do wypadku doszło prawdopodobnie w godzinach popołudniowych dnia poprzedniego; nie ma możliwości wykorzystania w działaniach drabiny mechanicznej. Ratownicy z JRG SA, wraz ze sprzętem do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, udali się do osoby poszkodowanej po drabinie wewnątrz kratownicy dźwigu. Ze względu na charakter zdarzenia oraz obrażenia, nie podjęli oni jednak czynności resuscytacyjnych. Po dokonaniu czynności dochodzeniowo-śledczych, ciało mężczyzny zostało przetransportowane z żurawia przez ratowników ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego z JRG nr 3.

 

JRG SA