W dniu 23 czerwca 2018 r., kilka minut po godzinie 23., Punkt Alarmowy JRG SA został powiadomiony o pożarze kompleksu garaży zlokalizowanych przy ul. Igołomskiej. Po przybyciu na miejsce ustalono, że pożarem objętych jest 5 garaży o konstrukcji stalowej. Działania strażaków polegały na niedopuszczeniu do rozprzestrzenienia się ognia na pozostałe garaże oraz ugaszeniu pożaru dwoma prądami wody. Działania prowadzone były wspólnie z Zakładową Strażą Pożarną (SOPiRG JRG Kraków).

JRG SA

   W godzinach przedpołudniowych 23 czerwca 2018 r., dwa zastępy z JRG SA - GBARt 2,5/25 MAN oraz SCRt Scania, brały udział w usuwaniu skutków zdarzenia drogowego, do którego doszło na drodze wojewódzkiej nr 776 w miejscowości Prusy. W wyniku dachowania samochodu osobowego niegroźnych obrażeń doznała jedna osoba. Działania prowadzone były wspólnie z JRG nr 7 oraz jednostkami OSP.

JRG SA

    W dniu 11 lutego 2018 r., kilka minut po godzinie 15., trzy zastępy z JRG SA udały się do pożaru mieszkania w bloku na osiedlu Teatralnym. Działania strażaków polegały na rozwinięciu linii gaśniczych i podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palącą się kuchnię - po drabinie mechanicznej oraz po klatce schodowej. Niestety, ratownicy wewnątrz znaleźli zwłoki starszej kobiety - jest to kolejny tragiczny pożar mieszkania w tym roku, który miał miejsce w Nowej Hucie.

 

JRG SA

   W dniu 8 lutego 2018 r. do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej SA PSP w Krakowie, został wprowadzony nowy samochód ratowniczo-gaśniczy GBARt 2/24 Scania P320. Pojazd ten będzie pełnił rolę tzw. "pierwszego wyjazdu" i zastąpił dotychczas wykorzystywany samochód GBARt 2,7/25 Renault Midlum.

 

 

JRG SA

    W dniu 5 lutego 2018 r., 3 zastępy z JRG SA brały udział w usuwaniu skutków zderzenia samochodu osobowego z tramwajem. Działania strażaków polegały na: udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy kierowcy samochodu osobowego, który pozostawał w zdeformowanym pojeździe, wykonaniu dostępu do niego przy pomocy sprzętu hydraulicznego oraz wydobyciu go z uszkodzonego pojazdu i przekazaniu zespołowi ratownictwa medycznego. Mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.

 

 

JRG SA

           W dniu 12 stycznia 2018 r., w godzinach przedpołudniowych, na osiedlu Na Stoku miał miejsce tragiczny w skutkach pożar mieszkania. W płomieniach zginęła jego lokatorka. Działania ratowniczo-gaśnicze, polegające na podaniu 2 prądów wody (od wewnątrz budynku i po drabinie przystawnej) oraz oddymieniu obiektu, prowadziły 4 zastępy z JRG SA - GBARt 2,7/25 Renault, GCBARt 5/32 Scania, SD37 oraz SLRR. Na miejsce przybył także Zastępca Komendanta Miejskiego PSP.

 

JRG SA

      O poranku, w dniu 3 stycznia 2018 r., JRG SA została poinformowana o pożarze autobusu na ulicy Bieńczyckiej. Do akcji zadysponowane zostały 3 zastępy ratowniczo-gaśnicze oraz samochód SLRR Nissan. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego oraz jednego prądu piany. W zdarzeniu nikt nie odniósł obrazeń.

JRG SA

   W świąteczny wieczór 25.12.2017 r. na al. Jana Pawła II doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, w wyniku którego jeden z nich dachował. Wszystkie osoby podróżujące pojazdami opuściły je o własnych siłach. W usuwaniu skutków tego zdarzenia brały udział trzy zastępy z JRG SA. 

 

JRG SA

     W dniu 19 grudnia 2017 r. dwa zastępy z JRG SA gasiły pożar samochodu osbowego, który miał miejsce na skrzyżowaniu ul. Cypriana Godebskiego z ulicą Soczyny. 

 

JRG SA

     W dniu 17 listopada 2017 r., kilkanaście minut po godzinie siódmej, do Punktu Alarmowego JRG SA wpłynęło zgłoszenie o wypadku na terenie budowy osiedla mieszkaniowego przy ulicy B. Orlińskiego - na żurawiu wieżowym miał znajdować się mężczyzna, z którym nie można było nawiązać kontaktu. Do akcji zadysponowano zastępy GBARt 2,7/25 Renault, SD 37 Magirus oraz Oficera Operacyjnego KM PSP.

  Po przeprowadzeniu szczegółowego rozpoznania ustalono, że: na wysokości około 30 metrów, na podeście technologicznym, leży mężczyzna; do wypadku doszło prawdopodobnie w godzinach popołudniowych dnia poprzedniego; nie ma możliwości wykorzystania w działaniach drabiny mechanicznej. Ratownicy z JRG SA, wraz ze sprzętem do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, udali się do osoby poszkodowanej po drabinie wewnątrz kratownicy dźwigu. Ze względu na charakter zdarzenia oraz obrażenia, nie podjęli oni jednak czynności resuscytacyjnych. Po dokonaniu czynności dochodzeniowo-śledczych, ciało mężczyzny zostało przetransportowane z żurawia przez ratowników ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego z JRG nr 3.

 

JRG SA

       W dniach od 8 do 14 października 2017 r. zastęp GCBARt 5/32 Scania oraz agregat pompowy AP8000/8 brał udział w akcji gaszenia pożaru składowiska odpadów w miejscowości Klucze, w powiecie olkuskim. W okresie tym, bezpośrednio zaangażowanych w działania z JRG SA PSP było ponad 70 strażaków i kadetów. Ich głównym zadaniem było zaopatrywanie w wodę ciężkich samochodów gaśniczych, a także całkowite ugaszenie pożaru, w tym ukrytych zarzewi ognia.

 

 

JRG SA

     Od godziny 20:58 w dniu 05.10.2017 r. oraz przez kolejny dzień, strażacy z JRG SA interweniowali ponad 40 razy, usuwając skutki silnego i porywistego wiatru. Działania dotyczyły likwidacji zagrożenia stwarzanego przez przewrócone drzewa, odłamane konary oraz uszkodzone elementy dachów i reklam.

JRG SA

     W dniu 06.09.2017 r. o godz. 06:30 JRG SA została poinformowana o wypadku, który miał miejsce na ulicy Blokowej. Do akcji zadysponowano zastępy GBARt 2,7/25 Renault oraz GBARt 2,5/25 MAN. Po przybyciu na miejsce ustalono, że na skrzyżowaniu doszło do zderzenia samochodu osobowego z tramwajem. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu terenu akcji oraz usunięciu samochodu osobowego w bezpieczne miejsce, w celu udrożnienia ruchu.

 

 

 

JRG SA

     W ostatnim czasie spora liczba interwencji JRG SA to działania ratownicze podczas wypadków komunikacyjnych. W kilku przypadkach, aby wykonać dostęp do osób poszkodwanych, ratownicy musieli wykorzystać sprzęt hydrauliczny.

    21 maja 2017 r., o godzinie 04:30 zastępy GBARt 2,7/25 Renault oraz SCRt Scania udały się na al. Jana Pawła II, gdzie miał miejsce wypadek z udziałem tramwaju. Pojazd szynowy potrącił dwie osoby. Jedna z nich, młoda kobieta, została pod nim uwięziona. Działania ratowników z JRG SA polegały na wydobyciu kobiety i przekazaniu pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego. Z poważnymi obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala. 

 

JRG SA