W nocy 1 września 2018 r., kilka minut przed godziną 3., do punktu alarmowego JRG SA wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na klatce schodowej w jednym z bloków na osiedlu Kazimierzowskim. Po przybyciu na miejsce pierwszego zastępu, strażacy zastali wybiegających z bloku ludzi skarżących się na brak możliwości ucieczki jedyną klatką schodową, którzy wynieśli ze sobą nieprzytomną kobietę. Z okienek piwnicznych wydobywał się gęsty, czarny dym. 

    Działania ratowników polegały na udzieleniu poszkodowanej kobiecie kwalifikowanej pierwszej pomocy, wykonaniu wentylacji klatki schodowej i przeszukaniu, czy nie przebywają na niej kolejne osoby wymagające szybkiej ewakuacji oraz sprawdzeniu mieszkań. Do piwnicy została wprowadzona rota ratowników, wyposażona w kamerę termowizyjną, która miała za zadanie zlokalizowanie i ugaszenie pożaru. Pozostałym mieszkańcom nakazano uszczelnienie drzwi mokrymi ręcznikami, pootwieranie okien i czekanie na dalsze decyzje kierującego działaniem ratowniczym. Przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej oraz urządzeń pomiarowych kontrolowano poziom zadymienia i obecności szkodliwych gazów w mieszkaniach - nie było konieczności ewakuacji osób, które nie opuściły budynku.

        Po ugaszeniu pożaru i oddymieniu pomieszczeń piwnicznych, lokatorzy mogli powrócić do swoich mieszkań. Ze względu na uszkodzoną instalację elektryczną oświetlono klatkę schodową przy pomocy akumulatorowych lamp przenośnych.

     W działaniach brały udział trzy zastępy z JRG SA. Spaleniu uległy rzeczy przechowywane w piwnicy, w tym opony i stare łóżko.

 

JRG SA