Od początku roku strażacy z JRG Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie odnotowali 275 wyjazdów do akcji. W miesiącu marcu br. Szkolna Jednostka Ratowniczo- Gaśnicza interweniowała 126 razy. Nasi strażacy brali udział w 76 pożarach i 53 miejscowych zagrożeniach. Wystąpiło też 7 alarmów fałszywych. Spośród 76 pożarów, aż 60 z nich to pożary traw!


Udzielono pomocy 21 osobom, a dwóch strażaków- ratowników uległo wypadkom podczas prowadzonych działań. 
Poniżej przegląd ważniejszych akcji z udziałem szkolnej JRG, jakie miały miejsce w miesiącu marcu br.

TRAGICZNY W SKUTKACH POŻAR MIESZKANIA - os. Na Wzgórzach Krzesławickich 25.03.2014 r.

Kilka minut po godzinie 18. do JRG SA wpłynęła informacja o pożarzemieszkania na II piętrze, w bloku na osiedlu Na Wzgórzach Krzesławickich. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy: GBARt 2,7/25 Renault, GCBARt 5/42 MAN oraz SCD37 Magirus. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar w rozwiniętej fazie - płomienie oraz dym wydobywały się nadwie strony bloku. Natychmiast podjęto decyzję o podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu - po klatce schodowej, z drabiny mechanicznej oraz od strony balkonów. Przystąpiono także do ewakuacji zagrożonych lokatorów pozostałych mieszkań. W wyniku pożaru śmierć poniosła jedna osoba,  jedna doznała ciężkich obrażeń ciała, a dwoje dzieci i kobieta uległo zatruciu dymem. 
W działaniach ratowniczo-gaśniczych brało udział 6 zastępów PSP: cztery z JRG SA PSP, jeden z JRG nr 7, jeden z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie oraz jeden z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie.

 

DZIAŁANIA TRWAŁY KILKA GODZIN - 27.03.2014 r. – około godziny 15 miał miejsce pożar wypełnienia przestrzeni dylatacyjnej w Szpitalu im. Rydygiera. Strażacy ze szkolnej JRG prowadzili działania na miejscu zdarzenia ponad cztery godziny.

 DWIE OSOBY EWAKUOWANO - 30.03.2014 r. - około godziny 21:30 strażacy prowadzili działania ratowniczo- gaśnicze podczas pożaru mieszkania na osiedlu Słonecznym. Z wnętrza mieszkania ewakuowano dwie osoby, udzielono im kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz przekazano zespołowi PRM.

Opracowanie: mł. bryg. Andrzej Kufta, Dowódca JRG SA PSP
Fot.: st. kpt. Dominik Janosz