W dniu 16.02.2017r. W Szkole Aspirantów PSP w Krakowie odbyła się konferencja naukowa „Prawno-organizacyjne zagadnienia ochrony zabytków w kontekście funkcjonowania formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne”. Celem wydarzenia było dokonanie analizy problemów prawno-organizacyjnego udziału jednolitych formacji umundurowanych w ochronie zabytków.

Ochrona zabytków jest obszarem uregulowanym w polskim porządku prawnym przepisami rangi ustawowej. Przepisami tymi są, przede wszystkim: ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. O zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o muzeach. Ochrona, o której mowa sprowadza się, w głównej mierze, do: zapewnienia warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych umożliwiających trwałe zachowanie zabytków oraz ich zagospodarowanie i utrzymanie, zapobiegania niszczeniu, kradzieżom, zaginięciom, nielegalnemu wywozowi za granicę a także kontrolowania stanu zachowania i przeznaczenia zabytków oraz uwzględniania zadań ochronnych w procesie planowania, zagospodarowania przestrzennego oraz kształtowania środowiska.


Współczesne zagrożenia o niezwykle zróżnicowanym charakterze godzą coraz bardziej w bezpieczeństwo zabytków i dóbr kultury. Obok „tradycyjnych” zagrożeń mieszczących się w katalogu zagrożeń bezpieczeństwa powszechnego coraz mocniej zaznaczają swoją obecność, te związane z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego. W tym też zakresie pierwszoplanowym jawi się terroryzm. Okoliczności te zmuszają do doskonalenia rozwiązań prawnych oraz będących ich konsekwencją – rozwiązań organizacyjnych. Niemały w tym udział posiadają wyspecjalizowane formacje przeznaczone do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego oraz bezpieczeństwa powszechnego. Wśród nich pierwszoplanowymi jawią się Państwowa Straż Pożarna oraz policja. Udział w poszukiwaniu takich właśnie rozwiązań wydaje się od lat naturalnym przedmiotem zainteresowania Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz jej partnerów w organizacji tej konferencji.


Podczas wydarzenia, swoje referaty wygłosili:

  • st. bryg. dr inż. Bogusław KOGUT,
  • dr Paweł LUBIEWSKI,
  • prof. dr hab. Bernard WIŚNIEWSKI,
  • dr Robert GWARDYŃSKI,
  • ks. mgr Artur SZELA,
  • st. bryg. mgr inż. Krzysztof T. KOCIOŁEK,
  • dr hab. Robert SOCHA, prof. WSB,
  • bryg. dr inż. Tomasz ZWĘGLIŃSKI.