Taktyka zwalczania pożarów w obiektach zabytkowych (sakralnych).

W czasie ostatnich dwóch dni (24 i 25 maja br.) kadeci naszej Szkoły, między innymi dzięki zaangażowaniu, współpracy, ogromnej przychylności i życzliwości Opactwa Cystersów w Krakowie (Mogile), uczestniczyli w zajęciach praktycznych z zakresu taktyki zwalczania pożarów, a przeprowadzonych w przesiąkniętej historią scenerii wzniesionego w 1466 roku drewnianego kościoła parafialnego pw. św. Bartłomieja.

Zapoznanie ze specyfiką obiektów użyteczności publicznej, do których zaliczają się obiekty sakralne, przybliżenie sposobu zabezpieczenia przeciwpożarowego i możliwości prowadzenia działań ratowniczych pozwoliło na osiągnięcie szeregu efektów kształcenia, nie tylko związanych ze zwalczaniem pożarów, ale także korespondujących z zagadnieniami profilaktyki przeciwpożarowej, zaopatrzenia wodnego i technicznych systemów zabezpieczeń. W trakcie ćwiczeń, oprócz standardowo realizowanych czynności, uczestniczący w nich strażacy mogli zaobserwować działanie zmodernizowanego w ubiegłym roku systemu instalacji gaśniczej opartego na podawaniu na zewnętrze elementy konstrukcyjne budowli mgły wodnej.

Specyfikę i problematykę instalacji wykrywania i samoczynnego gaszenia pożaru wraz z technicznymi możliwościami wykorzystania jej do prowadzenia działań gaśniczych przez podmioty ratownicze przybliżył kadetom pracownik wykonawcy systemu -  Spółki Usług Pożarniczo Ochronnych SUPO Cerber z Krakowa.

Wartością dodaną z przeprowadzonych zajęć na obiekcie zabytkowym, prócz podniesienia poziomu wiedzy kadetów, sprawdzenia efektywności działania instalacji gaśniczej, jest pozyskanie materiału filmowego i fotograficznego będącego zarazem cennym materiałem do analizy i omówienia podjętych kroków i decyzji, jak i przygotowania materiałów na rzecz organizowanej w dniach 20-22 września 2017 roku przez Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej i Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Obrony Narodowej, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Polskim Komitetem Błękitnej Tarczy oraz Małopolskim Oddziałem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, Międzynarodowej Konferencji "Ochrona dóbr kultury na wypadek szczególnych zagrożeń – wybrane aspekty ewakuacji osób i zbiorów".

 

Tekst i foto: st.kpt. P. Sowizdraniuk