W tym roku Polska po raz pierwszy w historii jest gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO – głównego organu wykonawczego Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Spotkania przedstawicieli 21 państw członkowskich wchodzących w skład Komitetu oraz obserwatorów i przedstawicieli organizacji pozarządowych z ponad 170 krajów całego świata odbywają się obecnie w Krakowie i potrwają do 12 lipca 2017 roku.


To, uznawane za największe organizowane przez polski rząd w tym roku kalendarzowym wydarzenie o charakterze międzynarodowym, wymaga szeregu przygotowań i zaangażowania różnych instytucji, w tym formacji mundurowych. W związku z tym, że Kraków dostąpił zaszczytu pełnienia roli gospodarza 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, część elementów zabezpieczenia, głównie w zakresie ochrony przeciwpożarowej, stała się udziałem także kadry i kadetów naszej Szkoły.  


Akcja „UNESCO 2017” rozpoczęła się dla nas 1 lipca, a jej zakończenie planowane jest na 14 lipca 2017 roku. Do głównych zadań przydzielonych Szkole Aspirantów PSP w Krakowie należy:


1)    wzmocnienie o jeden zastęp sił i środków Szkolnej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, który codziennie bierze udział w podoperacji „ICE” – czyli zabezpieczeniu Centrum Kongresowego, w którym odbywa się główna część przedsięwzięcia,
2)     wzmocnienie stanów osobowych jednostek ratowniczo-gaśniczych podległych komendantowi miejskiemu PSP w Krakowie, w operacji tej uczestniczą absolwenci Turnusu XXV kształcenia dziennego, którzy każdego dnia (ok. 30 osób) udają się do wskazanych JRG i pełnią w nich służbę, biorąc udział zarówno w działaniach ratowniczych, jak i bieżącym zabezpieczeniu obiektów kongresowych, między innymi: Centrum Kongresowego ICE Kraków, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie-Balicach,
3)    obsługa ciągu dekontaminacyjnego sprawionego na potrzeby omawianego przedsięwzięcia na terenie 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakowie.


Ponadto Szkoła każdego dnia wystawia patrole piesze składające się z jednego funkcjonariusza Wydziału Kształcenia Zawodowego oraz jednego kadeta. Realizują one zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wewnątrz obiektów, w których odbywają się obrady, dbają o drożność dróg ewakuacyjnych oraz są przygotowane do podjęcia pierwszych działań w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego w obiekcie lub konieczności jego ewakuacji.


Zabezpieczenie w ramach akcji „UNESCO 2017” nie zwalnia jednak Szkoły z obowiązku wystawienia Kompanii Szkolnej Centralnego Odwodu Operacyjnego KSRG, więc równocześnie ze wskazanymi powyżej inicjatywami oraz przebiegającymi równolegle egzaminami wstępnymi do Szkoły, w stałej gotowości pozostają dwie, składające się każda z 30 kadetów plus kadra dowódcza i kierowcy, kompanie możliwe do niezwłocznego zadysponowania w razie zaistnienia takiej potrzeby.


W związku z tym, że planowany termin promocji na pierwszy stopień aspirancki w naszej Szkole (12 lipca 2017) pokrywa się z akcją „UNESCO 2017”, w dniach 10-12 lipca 2017 r. planowane jest wsparcie naszej Szkoły przez 60 kadetów, którzy wraz z kadrą przyjadą do nas z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Będą oni stanowili, podobnie jak my obecnie, wparcie krakowskich JRG oraz kompanię odwodową.

 

 

Opracowanie: kpt. Piotr Nowak oraz st. kpt. Piotr Sowizdraniuk - Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie

Zdjęcia: st. kpt. Marcin Szewerniak oraz kadeci SA PSP w Krakowie