Pomimo tego, że w tym roku kalendarzowym większość uczniów pojawi się w szkołach dopiero 4 września, to już dzisiaj w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie swoją służbę kandydacką rozpoczęło 92 słuchaczy. Wyłonieni w drodze postępowania rekrutacyjnego i egzaminów wstępnych kandydaci na przyszłych strażaków będą od tej chwili tworzyć społeczność pierwszej kompanii  XXVII turnusu kształcenia dziennego. Wiele chwil związanych z formowaniem plutonów, przymierzaniem i pobieraniem mundurów oraz należnego wyposażenia, a także budowania nowych relacji społecznych pozostanie w pamięci naszych nowych uczniów na wiele lat. Wspomnieniami już niedługo staną się również inaugurujące naukę spotkania z naczelnikiem wydziału pododdziałów szkolnych, dowódcą kompanii i wyznaczonymi do pomocy kadetami, a także smak pierwszego spożytego w szkolnej stołówce obiadu.


Po wypełnieniu szeregu niezbędnych dokumentów, odbyciu wstępnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz służby i krótkim teście pozwalającym na uformowanie adekwatnych do poziomu zaawansowania i umiejętności grup językowych słuchacze wraz z wyznaczoną stosownym rozkazem kadrą udali się do miejscowości Kościelec, gdzie w warunkach poligonowych spędzą pierwszych pięć tygodni nauki. Wieloletnie doświadczenie wskazuje na to, że dla wielu z tych młodych ludzi będzie to pierwszy w życiu pobyt pod namiotami oraz doskonała okazja do poznania smaku dorosłego życia, spędzanego poza rodzinnym domem, bez bliskości rodziców, ale za to z licznymi nowymi obowiązkami.  


W godzinach popołudniowych na poligonie odbyło się także uroczyste powitanie słuchaczy przez kadrę kierowniczą Szkoły, na czele z  pełniącym obowiązki zastępcy komendanta Panem st.bryg. Krzysztofem Kociołkiem.


Słuchaczce i słuchaczom życzymy, by rzeczywistość szkolnego życia okazała się piękniejsza od marzeń związanych z chęcią podjęcia nauki w SA PSP w Krakowie, by wystarczyło im wytrwałości i sił do pokonywania trudności i chwil słabości, jakie z całą pewnością wiążą się ze zdobywaniem zawodu strażaka i technika pożarnictwa. Także rodzicom i bliskim życzymy cierpliwości w oczekiwaniu na pierwsze spotkanie, przepustkę oraz uroczystość ślubowania, która odbędzie się prawdopodobnie już za niecałe dwa miesiące.

 

Opracowanie i foto: st.kpt. P. Sowizdraniuk