Wszystkich chętnych do włączenia się w akację

honorowego dawstwa krwi

oraz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych

 

zapraszamy do Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, os. Zgody 18

 

13 i 14 marca 2018 r.

od godz. 9:00 – 15:00

 

Wpisane w rotę ślubowania i etos strażaka ratowanie zagrożonego zdrowia i życia ludzkiego wydaje się być oczywistym obowiązkiem każdej osoby mającej honor i zaszczyt noszenia strażackiego munduru. Nie jest nim już jednak uczestniczenie w inicjatywach mających na celu pomaganie innym, a mimo to większość z nas włącza się w różnego typu akcje, których celem jest niesienie pomocy.

Jednym z najbardziej szlachetnych przedsięwzięć, w którym od wielu lat uczestniczą zarówno pracownicy jak i słuchacze naszej Szkoły, jest honorowe dawstwo krwi, a od niedawna także działania mające na celu pozyskanie dawców szpiku kostnego. Każdego roku dziesiątki litrów najcenniejszego i niezastąpionego w wielu przypadkach leku przekazywane są za pośrednictwem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie w darze osobom poszkodowanym oraz chorym. Bez błysku niebieskich świateł i dźwięku wyjących syren wielu z nas przyłącza się w ten sposób do grona anonimowych bohaterów.

Z przyjemnością i entuzjazmem przyjęliśmy więc zaproszenie do czynnego udziału w akcji pt. „spoKREWnieni”, którą swoim patronatem objął Pan Joachim Brudziński Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Celem powyższej inicjatywy jest oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym poprzez honorowe oddanie krwi. Zainaugurowana zostanie ona 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i trwać będzie przez cały marzec. W szkole Aspirantów PSP w Krakowie zbiórki krwi, dzięki współpracy z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, odbędą się w dniach 13 i 14 marca 2018 roku.

Tym razem chcielibyśmy zaprosić do uczestnictwa w akcji nie tylko naszych pracowników i uczniów, ale także Przyjaciół i Sympatyków naszej Szkoły oraz mieszkańców Krakowa – szczególnie dzielnicy Nowa Huta, w której mieści się nasza siedziba. Naszym marzeniem jest to, by wspierając ogólnopolską inicjatywę służb mundurowych, pomóc możliwie dużej grupie ludzi.

Jednocześnie chcemy ogłosić, że z inicjatywy kierownictwa Szkoły zrodziła się kolejna inicjatywa, chcielibyśmy zebrać do 11 listopada br. „100 litrów krwi na 100 lecie niepodległości”. Także tutaj liczymy na wsparcie i aktywny udział osób spoza naszej Szkoły. Ciesząc się z danego nam pokoju, tego, że nie musimy przelewać krwi za naszą ojczyznę, podzielmy się nią z potrzebującymi!

Szczegółowe informacje na temat terminów i miejsca przyjmowania krwi będą systematycznie umieszczane na naszej stronie internetowej.

Wszystkie osoby zainteresowane naszymi akcjami zapraszamy także do zapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego, kto i kiedy może zostać honorowym dawcą krwi. http://www.wckik.pl/poradnik.php

Serdecznie zachęcamy pozostałe szkoły pożarnicze oraz przedstawicieli jednolitych formacji umundurowanych do włączenia się w naszą niepodległościową inicjatywę!

Opracownanie: st.kpt. Piotr Sowizdraniuk