Zapewne niewiele z przypadkowo spotkanych osób zapytanych o datę corocznych obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112potrafiłoby szybko i bezbłędnie udzielić odpowiedzi wskazującej na jedenasty dzień lutego. Poznanie intencji pomysłodawcy, który w numerze telefonu dostrzegł datę 11.2, wydaje się być doskonałym pomysłem na mnemotechniczne jej utrwalenie.

Korzystając z okazji chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć, że numer alarmowy 112 pozwala na bezpłatne nawiązanie połączenia głosowego i telefoniczne wezwanie pomocy we wszystkich krajach Unii Europejskiej (a z telefonów GSM na całym świecie) przez cały rok, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, nawet wówczas, gdy w jakimś kraju, podobnie jak ma to jeszcze miejsce w Polsce, funkcjonują równolegle dedykowane poszczególnym służbom numery ratunkowe.

Wybierając numer 112w Polsce, uzyskujemy połączenie z operatorem numeru alarmowego, który fizycznie znajduje się w jednym z 17 centów powiadamiania ratunkowego nazywanych potocznie CPR-ami. Jego zadaniem jest przyjęcie (lub wyjątkowo przekazanie naszego zgło połącznia) i powiadomienie odpowiednich do zaistniałej sytuacji powołanych do niesienia pomocy służb lub instytucji. Najczęściej korzystają z niego osoby proszące o zadysponowanie zespołu ratownictwa medycznego, zastępu straży pożarnej lub patrolu policji. Niestety wciąż dużym problemem i utrudnieniem w pracy operatorów, a także zagrożeniem mogącym skutkować opóźnieniem przyjęcia zgłoszenia, jest bardzo duża liczba fałszywych połączeń – sięgająca nawet 75% ogółu odebranych przez operatorów telefonów.

W związku z tym, że także siły i środki Szkolnej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej dysponowane są do działań pośrednio dzięki zgłoszeniom spływającym na nr 112, zwracamy się z prośbą i apelem o rozważne korzystanie z tego wyjątkowego, bo często ratującego ludzkie życie, numeru.

Zachęcamy także wszystkich do szerzenia idei jednego numeru alarmowego, szczególnie wśród dzieci i seniorów. Nie jest przypadkiem, że tworzą go trzy cyfry, które jako pierwsze zostają zapisane w naszej pamięci, nie jest nim także to, że można na 112zadzwonić nawet z klawiatury lub ekranu zablokowanego i zabezpieczonego przed przypadkowym lub niepowołanym użyciem telefonu komórkowego, ani to, że do uzyskania połącznia nie jest niezbędne posiadanie karty SIM.

Wszystkie osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy na temat jednolitego numeru alarmowego 112zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.112.gov.pl lub anglojęzycznych portali www.eena.org i https://ec.europa.eu/digital-single-market/112

Opracowanie i zdjęcie: st.kpt. Piotr Sowizdraniuk