Od ośmiu lat 10 kwietnia w wielu z nas przywołuje wspomnienia katastrofy lotniczej, która miała miejsce w 2010 roku pod Smoleńskiem, a w której zginęło 96 osób, na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim wraz z małżonką i ostatnim prezydentem II RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim.

Udając się na uroczystości upamiętnienia śmierci tysięcy polskich oficerów życie stracił wówczas także wieloletni przyjaciel naszej Szkoły śp. Poseł na Sejm i Druh Ochotniczej Straży Pożarnej Wiesław Woda. To przy jego grobie, z inicjatywy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krakowie, w dniu 8. rocznicy katastrofy odbył się uroczysty apel upamiętniający wszystkie ofiary tego wydarzenia. Wraz z rodzinami, bliskimi i przedstawicielami władzy hołd zmarłym oddali także reprezentanci pożarniczego środowiska na czele z Małopolskim Komendantem Wojewódzkim PSP nadbryg. Stanisławem Nowakiem, Komendantem Miejskim PSP w Krakowie mł. bryg. Arturem Noskiem oraz p.o. Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie st. bryg. Krzysztofem Kociołkiem.

W uroczystościach uczestniczyli także kadeci naszej Szkoły, którzy pod dowództwem kpt. Piotra Nowaka pełnili wartę honorową i asystowali przy składaniu okolicznościowych wieńców.

Na cmentarzu Rakowickim hołd zmarłym w katastrofie polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku oddał także prezydent RP Andrzej Duda.

Delegacja funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, wraz z przedstawicielami organizatora dzisiejszych uroczystości, złożyła także wieńce przy znajdującym się w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu grobie śp. Lecha i Marii Kaczyńskich.

 

 

Opracowanie: st.kpt. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: kpt. Bartłomiej Rosiek, Oficer Prasowy KM PSP w Krakowie