Jak donoszą źródła historyczne, 4 maja 304 roku swoje życie w obronie chrześcijańskiej wiary stracił nieugięty dowódca wojsk rzymskich - Florian z Lauriacum, późniejszy pierwszy patron Krakowa. Odkąd w 1528 roku, gdy w czasie ogromnego pożaru, który strawił ogromną część naszego miasta, a ocalał jedynie kościół, w którym znajdowały się jego relikwie, zaczęto czcić go także jako patrona strażaków i ludzi zagrożonych różnymi klęskami żywiołowymi.

To właśnie dlatego od wielu lat czwartego maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka, który dla nas jest nie tylko okazją do świętowania, przyjmowania i składania sobie wzajemnie życzeń, ale także do wyrażenia naszej wdzięczności za otrzymywane łaski i wsparcie.

W tym roku w uroczystościach ku czci św. Floriana udział wzięli: p.o. Komendant Szkoły st. bryg. Krzysztof Kociołek wraz z Zastępcą – st.kpt. Markiem Chwałą oraz Kompania Honorowa SA PSP w Krakowie. Całość rozpoczęła się tradycyjnym przemarszem z Małego Rynku, ulicą Sienna, Rynkiem Głównym, ul. Floriańską do Bazyliki św. Floriana, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji wszystkich strażaków, po której nastąpiła procesja wokół pl. Matejki.

Korzystając z okazji bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, od których tego dnia otrzymaliśmy szczególne wyrazy pamięci, wsparcia i budujące życzenia. Funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom odznaczonym i awansowanym tego dnia na wyższe stopnie służbowe gratulujemy, a wszystkim strażakom życzymy spokojnej i bezpiecznej służby każdego dnia.

 

 

Opracowanie: kpt. Piotr Nowak, mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: kdt. Adrian Socha