21 września 2018 roku w Auli Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przejścia na emeryturę Pana st.byrg. Krzysztofa Kociołka – dotychczasowego Zastępcy Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.
Spotkanie rozpoczęło się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości mł.bryg. Tomasza Muchę Komendantowi Szkoły st.kpt. Markowi Chwale oraz odczytania stosownej decyzji personalnej Komendanta Głównego PSP.
W kolejno następujących po sobie wystąpieniach: Komendant Szkoły, przybyli goście oraz przedstawiciele kadry, dziękowali bohaterowi dzisiejszego dnia za długie lata i trud pracy na rzecz Szkoły, Państwowej Straży Pożarnej, ochrony przeciwpożarowej i służbę dla Ojczyzny.
Swoją obecnością dzisiejsze spotkanie uświetnili znamienici goście, na czele z Zastępcami Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP: st.bryg. Markiem Bębenkiem i mł.bryg. Pawłem Sejmejem oraz Zastępcą Komenda Miejskiego PSP w Krakowie st.bryg. Krzysztofem Mendakiem. W Auli licznie stawili się także pracownicy i uczniowie SA PSP w Krakowie, którzy poprzez uścisk dłoni, ciepłe słowa, a także symboliczne pamiątki, upominki i bukiety kwiatów podziękowali swojemu koledze, przełożonemu i nauczycielowi.
Także odchodzący dziś symbolicznie na emeryturę st.byrg. Krzysztof Kociołek zabierając głos skupił się na podziękowaniach za przychylność, pomoc, wsparcie i serdeczność z jaką spotykał się każdego dnia.
Pan st. bryg. mgr inż. Krzysztof Kociołek rozstał się ze strażackim mundurem po blisko 32 latach służby. W głównej mierze polegała ona na organizowaniu oraz prowadzeniu szkoleń i zajęć dydaktycznych z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, profilaktyki przeciwpożarowej, ochrony ludności, obrony cywilnej, a także ochrony dóbr kultury. Jako absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej 27 lat swojego zawodowego życia poświęcił Krakowskiej Szkole Pożarniczej, w której dzielił się specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami z szerokim gronem odbiorców, a byli wśród nich nie tylko kadeci, elewi i słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych, a wcześniej Zaocznego Studium Aspirantów, ale także uczestnicy licznych kursów, szkoleń oraz krajowych i międzynarodowych konferencji, seminariów i spotkań ludzi ze świata nauki i praktyki poświęconych zagadnieniom zachowania dziedzictwa narodowego dla kolejnych pokoleń.
W pamięci wielu z nas na długie lata pozostaną inicjowane i współorganizowane przez niego zajęcia praktyczne dotyczące prowadzenia działań ratowniczych na obiektach zabytkowych. Widowiskowe i zbliżone do rzeczywistych warunków ćwiczenia z zakresu ewakuacji obiektów zabytkowych, w tym sakralnych, były nie tylko okazją do sprawdzenia skuteczności planów i procedur postępowania, ale także możliwości taktycznych i technicznych zadysponowanych podmiotów. Projektując i kierując ćwiczeniami przeprowadzanymi między innymi w takich obiektach, jak: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Niepołomicach, Bazylika Mariacka, Muzeum Archikatedralne, czy kompleks klasztorny w Mogile, st.bryg. Krzysztof Kociołek wykazywał się nie tylko profesjonalizmem, ale także odwagą i wysokim poziomem odpowiedzialności. Cechy te docenione zostały przez przełożonych, między innymi poprzez powierzenie mu funkcji Sekretarza Rady Programowej ds. ochrony dóbr kultury przed nadzwyczajnymi zagrożeniami, która działa przy Komendancie Głównym Państwowej Straży Pożarnej.
Pan st.bryg. Krzysztof Kociołek nie pozostawiał swojej wiedzy tylko dla siebie, chętnie się nią dzielił i angażował w działalność naukową i wydawniczą. Do grona obowiązkowych lektur strażaków i ratowników przez wiele lat należały jego publikacje dotyczące taktyki działań ratowniczych w wypadkach i katastrofach w transporcie lotniczym oraz ratownictwa kolejowego, które pomimo upływu czasu i rozwoju rozwiązań technicznych w wielu aspektach nadal są aktualne i stanowią punkt odniesienia do ratowniczych dyskusji. Jest on również autorem ukazujących się w prasie i literaturze fachowej materiałów z obszaru profilaktyki przeciwpożarowej i ochrony zabytków oraz licznych programów kształcenia i doskonalenia zawodowego, a także osobą, która wniosła znaczny wkład w działalność wydawniczą Szkoły.
W okresie swojej służby st.bryg. Krzysztof Kociołek realizował szerokie spektrum zadań i pełnił różne funkcje - począwszy od wykładowcy, starszego wykładowcy przez kierownika zespołu przedmiotowego oraz naczelnika wydziałów: Kształcenia Zawodowego oraz Centrum Szkolenia Ochrony Ludności i Dóbr Kultury, na pełnieniu obowiązków Komendanta Szkoły w okresie od listopada 2017 do czerwca 2018 roku kończąc.
Za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych st.bryg. Krzysztof Kociołek został wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, miedzy innymi:
- Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju (2004)
- Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005)
- Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej (2010)
- Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa (2013)
- Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2015).
Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: kdt Adrian Socha