Pożarnicza droga życia, pomimo zazwyczaj jasno obranego celu i wyznaczonego kierunku jakim jest pragnienie niesienia pomocy, składa się z wielu odcinków o różych stopniach trudności i długości.

Dla osób rozpoczynających służbę kandydacką w Państwowej Straży Pożarnej czasem szczególnie ważnym jest prolog, czyli okres przeszkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej, który w znacznej części przypada na czas tzw. zgrupowania unitarnego organizowanego na szkolnych poligonach. Odnalezienie się w nowych – formalnych – grupach społecznych, jakimi są: kompania i plutony, nawiązanie relacji ze współlokatorami z namiotu, a także poznanie i przyzwyczajenie się do szkolnego rytmu życia, nie dla wszystkich jest zadaniem łatwym, tym bardziej, że przebiega z dala od najbliższych i w znacznym stopniu ograniczoną możliwością decydowania o sposobie spędzania czasu.

W każdej wędrówce ważne jest to, by móc zatrzymać się chociaż na chwilę, zwolnić, odpocząć, zregenerować siły i uświadomić sobie, że nasze życie kształtowane jest przez nasze wybory, a jeżeli czasami jest ciężko, to zapewne dlatego, że taka jest istota drogi, która wiedzie na sam szczyt.

Wieloletnią tradycją Szkoły jest to, że w ostatni weekend pobytu słuchaczy na poligonie, odprawiana jest dla nich polowa Msza Święta, na którą prócz kadry przybywają także przedstawiciele władz samorządowych, zaprzyjaźnieni mieszkańcy Kościelca oraz szczególnie wyczekiwani i ciepło witani bliscy naszych nowych uczniów.

Eucharystię w intencji strażaków i ich rodzin sprawował kapelan małopolskich strażaków ks. bryg. Władysław Kulig, a słowami pełnymi wyrazów wdzięczności i uznania dla rodziców oraz wsparcia dla przyszłych kadetów podzielił się reprezentujący tego dnia Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie Zastępca Naczelnika Wydziału Kształcenia Zawodowego st.kpt. Rafał Czaja.

30 września 2018 roku z pewnością na długi czas zapisze się w pamięci osób uczestniczących w tym wyjątkowym spotkaniu. Typowy dla złotej polskiej jesieni dzień przepełniony był bowiem nie tylko ciepłem słońca, rodzinnych uczuć ale także wszechobecnym zapachem świeżo upieczonego ciasta.

Następną okazją do odpoczynku i świętowania będzie zaplanowane na 20 października br. uroczyste ślubowanie słuchaczy XXVIII Turnusu Kształcenia Dziennego.

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: kdt. Michał Zarzycki, kdt. Piotr Mroczka