W związku z zaproszeniem Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie do czynnego udziału i wsparcia wyjątkowej inicjatywy o charakterze patriotycznym, poniżej zamieszczamy przekazane przez organizatorów zaproszenie oraz krótką informację wprowadzającą do wydarzenia.
Serdecznie zapraszamy na metę drugiego etapu V Rajdu konnego szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz do Nowego Wiśnicza. 27.04.2019 miedzy godziną 16:00 a 17:00 planowane jest powitanie 30 ułanów, którzy przybędą do Tyńca konno, by złożyć kwiaty pod „Stodołą” przy ul. Bogucianka. Tam właśnie rotmistrz Pilecki wraz ze swoimi kompanami nocowali podczas ucieczki z Auschwitz. O godzinie 18:00 ułani wezmą udział we mszy św. w tynieckim kościele, a potem udadzą się nad Wisłę, gdzie wraz ze strażakami, harcerzami i wszystkimi chętnymi będą wspólnie biesiadować przy ognisku śpiewając pieśni patriotyczne. Ułani będą nocować w namiotach dostarczonych przez Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Uroczystość ta będzie fantastyczną lekcją historii na którą serdecznie zapraszamy.
Uczestnicy Rajdu przez trzy dni pokonują trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza - tę samą, którą 76 lat temu pokonał rotmistrz Witold Pilecki, by dowództwu Armii Krajowej przekazać informacje o masowej zagładzie dokonywanej w Auschwitz przez Niemców (tzw. „Raport Witolda”). Rotmistrz Pilecki trafił do Auschwitz dobrowolnie w 1940 roku, aby zdobyć informacje o niemieckich zbrodniach i współtworzyć obozową konspirację. Jej celem było m.in. podtrzymywanie na duchu kolegów, przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu, potajemne zdobywanie żywności i odzieży oraz jej rozdzielanie. Nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 roku uciekł z obozu, a wraz z nim zbiegło dwóch współwięźniów Tadeusz Redzej i Edward Ciesielski. Udało im się dotrzeć do Nowego Wiśnicza, gdzie Pilecki napisał raport o sytuacji w obozie. W 1948 roku został aresztowany przez władze komunistyczne i skazany na śmierć. Zamordowano go strzałem w tył głowy. Oficer został zrehabilitowany w 1990 roku i pośmiertnie odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, a w 2013 roku awansowany do stopnia pułkownika. Pilecki był jedną z najodważniejszych postaci ruchu oporu w czasie II wojny światowej.
Opracowanie i plakat przekazał Radny Miasta Krakowa Pan Marek Sobieraj