Na wstępie chcemy bardzo serdecznie podziękować za wszystkie otrzymane z okazji Dnia Strażaka życzenia oraz wyrazy pamięci, sympatii i uznania dla naszej codziennej służby i pracy. Pomimo tego, że właściwie każdego dnia spotykamy się z pozytywną oceną oraz oznakami społecznego zaufania, jest nam niezwykle miło, że dzień, którego patronem jest św. Florian, był kolejną okazją spotkania się z mieszkańcami Krakowa oraz szerokim gronem osób noszących mundur z całej Małopolski.

Obchody święta 4 maja 2019 roku z naszym udziałem rozpoczęły się od odprawionej w krakowskiej bazylice św. Floriana pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego uroczystej sumy odpustowej w intencji wszystkich strażaków. Szkołę reprezentował p.o. Zastępca Komendanta mł.bryg. Marcin Szewerniak, a kadeci pełnili służbę przy ołtarzu i aktywnie uczestniczyli w odpustowej procesji.

Byliśmy obecni także w zabezpieczeniu 15. Pielgrzymki Słowaków, w tym tamtejszych strażaków, do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Jednak głównym wydarzeniem tego dnia było uczestniczenie p.o. Komendanta Szkoły st.kpt. Marka Chwały i kompanii honorowej SA PSP w Krakowie w centralnych obchodach Dnia Strażaka, których kulminacyjna część miała miejsce na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. To tam, z ust między innymi przedstawicieli najwyższych władz państwowych i resortowych, w tym: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa Kancelarii Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego i Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego, strażacy usłyszeli wiele ważnych, budujących słów.

Dzień naszego święta w szczególny sposób zapadnie zapewne w pamięci awansowanym na pierwszy stopnień oficerski funkcjonariuszom: mł.kpt. Łukasza Pietrzyka, mł.kpt. Piotra Kruczka oraz mł.kpt. Karola Góry, którym serdecznie gratulujemy!

Okazją do wręczenia awansów na wyższe stopnie służbowe pozostałym funkcjonariuszom będzie uroczysta zbiórka zorganizowana w szkolnej Auli.

 

 

Mutimedia do zobaczenia także na stronie Bazyliki (link)

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: str. kdt Maksymilian Kaszyca

Zdjęcie z Centralnych Obchodów Dnia Strażaka - Warszawa 2019 - prywatne archiwum kpt. M. Kuczery