18 czerwca 2019 roku w auli Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie odbyło się Seminarium Naukowo – Techniczne: „Ochrona Przeciwpożarowa Obiektów Sakralnych”. Przedsięwzięcie zainspirowane między innymi tegorocznym pożarem katedry Notre Dame, jednego z najcenniejszych zabytków światowego dziedzictwa kulturowego, adresowane było przede wszystkim do właścicieli, zarządców, użytkowników oraz innych osób zajmujących się na co dzień sprawami ochrony przeciwpożarowej zabytkowych obiektów sakralnych zlokalizowanych na terenie województwa małopolskiego.
Organizatorem Seminarium, które honorowym patronatem objął Metropolita Krakowski Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, była Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie, Kuria Metropolitalna w Krakowie oraz nasza Szkoła.

Jako gospodarz miejsca przybyłych na seminarium uczestników i prelegentów powitał p.o. Komendant SA PSP w Krakowie st.kpt. Marek Chwała, a do problematyki spotkania w czasie krótkiego wystąpienia wszystkich zgromadzonych wprowadził  Małopolski Komendant Wojewódzki PSP st.bryg. Marek Bębenek.

W czasie licznych i bardzo interesujących wystąpień poszukiwano odpowiedzi na pytania dotyczące ochrony przeciwpożarowej zabytkowych obiektów sakralnych i zabytkowych, które w głównej mierze skupiały się na takich kwestiach, jak:

  1. zadania i obowiązki właścicieli budynków i obiektów budowlanych w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
  2. przestrzeganie przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych;
  3. wyposażenie budynków, obiektów budowlanych i terenu w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice;
  4. konserwacja oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie;
  5. zapewnienie osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwa i możliwości ewakuacji;
  6. przygotowanie budynku lub terenu do prowadzenia akcji ratowniczej;
  7. ustalenie sposobów postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;
  8. zasady odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.

W gronie specjalistów dzielących się z przybyłymi na seminarium wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami znaleźli się miedzy innymi: Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Andrzej Macałka, Główny specjalista ds. zamówień publicznych i dotacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie Maksymilian Sudewicz, Naczelnik Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KW PSP w Krakowie st. bryg. Andrzej Siekanka, Naczelnik Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KM PSP w Krakowie mł. bryg. Sławomir Ścibiorek, Główny Specjalista Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KW PSP w Krakowie mł. bryg.  Sebastian Woźniak, Straszy Specjalista Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KW PSP w Krakowie mł. bryg. Filip Czyż, Kierownik Sekcji Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KW PSP w Krakowie st. kpt. Sylwester Garnek oraz Straszy Specjalista Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KW PSP w Krakowie kpt. Paweł Kordowski.

Moderatorami całości seminarium byli: st.bryg. Andrzej Siekanka, st.bryg. Robert Wolański i mł.bryg. Sebastian Woźniak. Natomiast podsumowania i wręczenia zaświadczeń o uczestnictwie dokonał st.kpt. Marek Chwała.

 

 


Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: kdt Adrian Socha