Zazwyczaj w życiu tak bywa, że coś się kończy, a coś się zaczyna. Tym razem stało się jednak zupełnie inaczej. Wraz z końcem roku szkolnego 2018 / 2019 swoją służbę w Państwowej Straży Pożarnej zakończyła mł.bryg. Łucja Rozwadowska.

Pracująca od początku pobytu w naszej Szkole w Wydziale Kształcenia Zawodowego mł.byrg. Łucja Rozwadowska swoją życiową przygodę z pożarnictwem rozpoczęła w sierpniu 2001 roku w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Po ukończeniu nauki w 2006 roku, jako wyróżniająca się w nauce i służbie absolwentka, skierowana została do pracy z kolejnymi pokoleniami strażaków, z którymi chętnie i owocnie dzieliła się swoją wiedzą i umiejętnościami w zakresie: fizykochemii spalania, zjawisk pożarowych, środków gaśniczych, a nade wszystko taktyki zwalczania pożarów, ze szczególną atencją skierowaną na pożary wewnętrzne.

 

Wraz ze swoim zawodowym rozwojem zajmowała różne stanowiska: instruktora, młodszego specjalisty, specjalisty, starszego specjalisty, wykładowcy i starszego wykładowcy. Wśród licznych nagród i wyróżnień, które otrzymała w czasie swojej służby znalazły się między innymi:

  • Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”,
  • Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”,
  • Medal „Komisji Edukacji Narodowej”,
  • Dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
  • Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
  • Medal Brązowy „Za Długoletnią Służbę”.

Z całą pewnością do najcenniejszych zaliczyć należy przyznaną jej przez Słuchaczy Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w czerwcu br. nagrodę w konkursie na najlepszego wykładowcę/instruktora w kategorii „AUTORYTET”, która jest odzwierciedleniem i potwierdzeniem jej nieprzeciętnego profesjonalizmu, zaangażowania i zdolności dydaktycznych.

Pomimo tego, że głównym zadaniem służbowym mł.bryg. Łucji Rozwadowskiej było przygotowywanie i prowadzenie zajęć dydaktycznych chętnie angażowała się także w inne aktywności na rzecz rozwoju ochrony przeciwpożarowej i Państwowej Straży Pożarnej. Jej kreatywność, pomysłowość, nieustające poszukiwanie w uzyskiwaniu coraz lepszych i bezpieczniejszych sposobów prowadzenia działań gaśniczych stały się podwalinami do tworzonych programów szkolenia, wytycznych, standardów, procedur i wymagań sprzętowych dla osób prowadzących działania w warunkach pożaru lub zadymienia. Stały się istotnymi elementami efektów kształcenia programów nauczania w zawodzie strażak i technik pożarnictwa oraz szkoleń dla funkcjonariuszy innych formacji umundurowanych.

Jej zaangażowanie w proces dydaktyczny i troska o bezpieczeństwo strażaków przyczyniły się także do rozwoju bazy dydaktycznej Szkoły, na czele z uruchomieniem laboratorium przedmiotowego, stanowisk poligonowych, zakupu i niekonwencjonalnego wykorzystania pomocy dydaktycznych.

Przez wiele lat trudno było i będzie znaleźć osobę, która tak wiele godzin spędziła w komorze rozgorzeniowej, w której wraz z osobami uczącymi się obserwowała zarówno rozwój pożaru, zjawisk w nim zachodzących, jak i reakcję palącego się materiału na różne sposoby i techniki podawania środków gaśniczych. Doświadczeniami i widzą zdobywaną w trakcie międzynarodowych i krajowych konferencji, sympozjów i seminariów, chętnie dzieliła się w trakcie różnego rodzaju warsztatów metodyczno-tematycznych, jak i ćwiczeń na obiektach. To wszystko sprawiło, że przy ogromie pracy i w stosunkowo krótkim czasie stała się ekspertem w swojej dziedzinie. Całe pokolenia kadetów, elewów, słuchaczy, uczestników kursów i warsztatów oraz pokazów z zakresu szeroko pojętej tematyki pożarów wewnętrznych zapamiętają Panią mł.bryg. Łucję Rozwadowską jako osobę niezwykle energiczną, zaangażowana, sumienną, wymagającą (szczególnie od siebie), ale także, a może przede wszystkim, uśmiechniętą, pomocną i życzliwą. Zdanie to podzielić mogą zapewne także osoby, które stawały przed nią jako członkiem i przewodniczącą prac Komisji Dyscyplinarnej przy Komendancie SGSP.

Uczestnikom pożegnania Pani mł.bryg. Łucji Rozwadowskiej z pewnością w pamięci pozostanie wiele obrazów i wypowiedzianych słów, między innymi sens tych, które wypowiedział Naczelnik Wydziału Kształcenia Zawodowego mł.bryg. Rafał Czaja: „jeszcze wczoraj wieczorem myślałem, że nie ma ludzi niezastąpionych, dzisiaj – widząc jak wielka pusta pozostaje po Twoim odejściu z naszego grona – wiem jednak, że autor tego popularnego powiedzenia, żył w błędzie”.

Mamy nadzieję, że także słowa bohaterki tego szczególnego dnia, której dziękowaliśmy oklaskami na stojąco, skierowane do słuchaczy zagoszczą w ich sercach, żegnając się z uczniami powiedziała: „życzę Wam odwagi w dążeniu do celu i życzę Wam, aby ogień, który w Was zapłonął nie zgasł zbyt szybko”.

 

 

Opracowanie: na podstawie informacji Wydziału Organizacyjno-Kadrowego mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: kdt Adrian Socha