W ostatnich tygodniach wśród licznych pomocy dydaktycznych służących realizacji zadań Szkoły pojawił się symulator dachowania pojazdu osobowego. Jego wykorzystanie w procesie kształcenia kadr jednostek ochrony przeciwpożarowej i podmiotów tworzących i współpracujących z krajowym systemem ratowniczo-gaśniczym pozwoli zarówno na odtworzenie w kontrolowanych warunkach sił i mechanizmów urazów mogących doprowadzać do powstania licznych obrażeń ciała u ofiar wypadków komunikacyjnych, jak i urzeczywistnić działania z zakresu taktyki działań ratowniczych i kwalifikowanej pierwszej pomocy. Uczestnicy prowadzonych z wykorzystaniem symulatora zajęć praktycznych będą mieli także okazję przekonać się, jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo w trakcie korzystania z pojazdów mechanicznych, jak istotnym jest właściwe dopasowanie i zapięcie pasów bezpieczeństwa, wyregulowanie zagłówka, ułożenie ciała w pojeździe oraz ograniczenie transportu wewnątrz przedziału pasażerskiego niezabezpieczonych przedmiotów, które w warunkach wypadku komunikacyjnego z ogromną energią i w całkowicie niekontrolowany sposób przemieszczać się mogą w różnych kierunkach i doprowadzić do powstania zagrożenia, także zdrowotnego.

Symulator dachowania oparty o nadwozie samochodu osobowego typu kombi, dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym pozwala na obracanie go względem jego wzdłużnej osi. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników oraz w celu uniknięcia negatywnego wpływu na środowisko, sprawny do niedawna pojazd pozbawiony został układu napędowego, hamulcowego oraz elektrycznego, a co za tym idzie wszelkiego rodzaju płynów eksploatacyjnych. Elektryczny napęd silnika i elementów obsługi pozwala na bezpieczne użytkownie symulatora w zakresie temperatur od -5 do 40 °C. Jednoczasowo korzystać może z niego 5 osób, które zajmują przeznaczone dla kierowcy i pasażerów miejsca. Prowadzący zajęcia ma możliwość skorzystania z automatycznego lub ręcznego trybu sterowania symulatorem, w tym generowania trzech różnych prędkości (od 1,6 do 7,7 obrotów na min.), zmiany kierunku rotacji oraz zatrzymania pojazdu w każdym położeniu.

W związku z tym, że pozwalająca wykorzystać wszystkie walory i zapewniająca bezpieczeństwo użytkowników obsługa symulatora wiąże się z koniecznością poznania podstawowych elementów jego budowy oraz zasad działania, w dniu 12 września 2019 roku na Poligonie Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie przeprowadzone zostało specjalne szkolenie. W zorganizowanym przez przedstawiciela producenta spotkaniu udział wzięli pracownicy Wydziału Techniczno-Poligonowego oraz Wydziału Kształcenia Zawodowego.

Jesteśmy przekonani, że wysokiej wierności symulacja w procesie kształcenia strażaków jest niezbędnym elementem zdobywania ratowniczych umiejętności i właściwym kierunkiem rozbudowy bazy poligonowej. Mamy nadzieję, że nowy zakup spełni pokładane w nim, zarówno przez kadrę dydaktyczną, jak i słuchaczy, oczekiwania.

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk