Od kilu lat z inicjatywy członków Europejskiej Rady Resuscytacji 16 października jest Europejskim Dniem Przywracania Czynności Serca. Podejmowanie działań mających na celu zwiększenie świadomości mechanizmów doprowadzających do ustania funkcji życiowych i zasad prowadzenia podstawowych zabiegów reanimacyjnych wynika między innymi z wciąż niskich wskaźników prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia (ok. 20% interwencji zespołów ratownictwa medycznego) oraz wyników badań naukowych dotyczących spontanicznego powrotu krążenia, przeżywalności i jakości życia u osób, które doznały nagłego zatrzymania krążenia.
Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi i zasadami prowadzenia podstawowych zabiegów ratujących życie udostępnionych na stronach internetowych Polskiej Rady Resuscytacji (link), uczestnictwa w kursach i szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy oraz dostrzegania wokół siebie miejsc, w których zlokalizowane są defibrylatory automatyczne, pamiętając, że ich użycie w czasie 3-5 minut od zaniku objawów krążenia zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego o kilkadziesiąt procent.
Przy okazji przypominamy, że defibrylatory półautomatyczne (tzw. AED) znajdują się także na wyposażeniu Szkolnej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, a w murach naszej Szkoły przez całą dobę przebywają posiadające tytuł ratownika osoby przygotowane do udzielenia pomocy w większości nagłych stanów zagrożenia zdrowotnego na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: https://www.erc.edu