Siły i środki centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (COO) będące w dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej dysponowane są w sytuacji, gdy prowadzenie działań ratowniczych przekracza możliwości podmiotów ratowniczych z terenu danego województwa. Tym razem kadra i kadeci Szkoły otrzymali dyspozycję wyjazdu do miejscowości Szczyrk (woj. śląskie), gdzie dzień wcześniej (04.12.2019 r.) doszło do wybuchu gazu i zawalenia się kilkukondygnacyjnego budynku, w którym w chwili zaistnienia zdarzenia z dużym prawdopodobieństwem znajdowało się osiem osób – w tym czworo dzieci i cztery osoby dorosłe.

Prowadzone przez kilka godzin działania kompanii wielozadaniowej Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie składającej się z funkcjonariuszy i kadetów Kompanii II Turnusu XXVIII kształcenia dziennego polegały na wsparciu działań poszukiwawczych, które ze względu na charakter zdarzenia polegały głównie na ręcznym usuwaniu gruzu.

Po odnalezieniu w godzinach popołudniowych 5 grudnia 2019 roku ciała ostatniej - ósmej ofiary wybuchu i zawalenia się budynku – kompania wyruszyła w drogę powrotną do Krakowa, gdzie podjęto starania o przywrócenie gotowości do ewentualnej kolejnej dyspozycji.

W takich chwilach warto przypomnieć, że gotowość do prowadzenia działań ratowniczych przez siły i środki Szkoły, to nie tylko zabezpieczający swój rejon operacyjny potencjał naszej jednostki ratowniczo-gaśniczej, ale także utrzymywanej w gotowości operacyjnej każdego dnia roku grupy 50 osób, które wraz z kadrą dowódczą, gotowe są do pobrania niezbędnego wyposażenia technicznego i wyjazdu w narzuconych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wariantach czasowych i zadaniowych. Zapewnienie możliwości prowadzenia działań ratowniczych bez dodatkowego zaprowiantowania przez okres co najmniej 36 godzin, liczonych od momentu opuszczenia rejonu koncentracji sił wchodzących w skład centralnego odwodu operacyjnego możliwe jest dzięki wcześniejszemu, bardzo skrupulatnemu planowaniu. Będące w naszej dyspozycji kontenery logistyczne pozwalają nam na zbudowanie w miejscu zadysponowania zarówno bazy noclegowej (namioty, łóżka, śpiwory, krzesła, stoliki, media), zaplecza socjalnego i sanitarnego pozwalającego na regenerację sił, jak i stanowiska łączności – z miejscem dla potencjalnego sztabu.

W związku z tym, że słuchacze I kompanii jeszcze nie zaliczyli bloku podstawowego szkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej, a przez to nie mogą być dysponowani do działań ratowniczych, główny ciężar zadań operacyjnych oraz codziennych służb w podziale bojowym spoczywa na kadetach trzech plutonów kompanii II.

 

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: mł.bryg. Tomasz Mucha