Pomimo tego, że od trzech dni w województwie małopolskim trwają zimowe ferie, w Szkole realizowanych jest zdecydowanie mniej zajęć dydaktycznych, gdyż uczestniczą w nich wyłącznie słuchacze szkolenia podstawowego w zawodzie strażak, to na szkolnych korytarzach od samego rana wyczuć można było dziwne napięcie, a związane ono było z tym, że z dniem 29 stycznia 2020 roku, po ponad 16 latach pracy na rzecz pożarniczej edukacji i ponad 26 latach noszenie munduru, ze służbą w Państwowej Straży Pożarnej pożegnał się mł.bryg. Krzysztof Chorobik.

Pomimo tego, że na swojej strażackiej drodze zajmował różne stanowiska od starszego instruktora, specjalisty, kierownika zespołu przedmiotowego, zastępcy naczelnika Wydziału Kształcenia Zawodowego, aż po naczelnik Wydziału Pododdziałów Szkolnych, to przez kadrę, kadetów i słuchaczy zapamiętany zostanie jako ceniony instruktor, wykładowca, nauczyciel zawodu, któremu szczególnie bliskie stały się zagadnienia taktyk działań ratowniczych i zwalczania pożarów. Dowodem na to, że powyższe słowa nie są jedynie czystą kurtuazją jest między innymi przyznana mu przez słuchaczy XXXV Turnusu kwalifikacyjnego kursu zawodowego nagroda w konkursie na najlepszego wykładowcę w kategorii „Pomocna dłoń”.

Mł.bryg. Krzysztof Chorobik służbę kandydacką pełnił od 30 sierpnia 1993 do 29 kwietnia 1995 roku. Będąc absolwentem III Turnusu Studium Dziennego Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie doświadczenie zawodowe zdobywał kolejno w: Komendzie Rejonowej PSP w Bolesławcu (1995-1998), Komendzie Powiatowej PSP w Lwówku Śląskim (1999-2003) i Komendzie Powiatowej PSP w Wieliczce (2003-2004).

Już jako zaprawiony w boju strażak, ratownik i dowódca, w mury Szkoły powrócił w marcu 2004 roku. Przez cały okres pracy na rzecz pożarniczej edukacji wykazywał się zaangażowaniem, poświęceniem, kreatywnością i niepodważalnym profesjonalizmem. Chętnie podejmował różnego rodzaju wyzwania oraz dodatkowe obowiązki. Angażował się w tworzenie i modyfikowanie stanowisk poligonowych, pomocy dydaktycznych, brał udział w kreowaniu programów i planów nauczania, był również cenionym twórcą zadań egzaminacyjnych oraz współpracownikiem Okręgowej Komisji Egzaminacyjne w Krakowie.

W trosce o utrzymanie wysokiego poziomu nauczania, uczestnicząc w warsztatach metodyczno-tematycznych, sympozjach i konferencjach naukowo-technicznych, systematycznie poszerzał swoje kompetencje.

Jego doskonały warsztat pedagogiczny, fachowość, dojrzałość merytoryczna oraz praktyczne podejście do nauczania sprawiło, że w oczach i ocenach przełożonych mł.bryg. Krzysztof Chorobik był wyróżniającym się, sumiennym, ale i wymagającym, oficerem PSP. Pośrednim wyrazem uznania są także przyznane mu liczne odznaczenia i wyróżnienia, a wśród nich:

  1.     Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” (1999 r.)
  2.     Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” (2010 r.)
  3.     Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” (2013 r.)
  4.     Medal „Komisji Edukacji Narodowej” (2015 r.)
  5.     Srebrna Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” (2015 r.)
  6.     Medal Srebrny „Za Długoletnią Służbę” (2017 r.)

W uroczystej zbiórce z okazji pożegnania odchodzącego na zaopatrzenie emerytalne pracownika Szkoły mł. bryg. Krzysztofa Chorobika uczestniczyła nie tylko kadra i słuchacze Szkoły, ale także członkowie najbliższej rodziny i zaproszeni goście.

Sylwetkę bohatera dzisiejszego wydarzenia, dziękując mu za lata służby i życząc powodzenia w realizacji życiowych planów „na nowej drodze życia”, przybliżył Komendant Szkoły st.kpt. Marek Chwała. Natomiast mniej oficjalne, a równie serdeczne słowa pożegnania w imieniu koleżanek i kolegów, wygłosił Naczelnik Wydziału Kształcenia Zawodowego mł.bryg. Rafał Czaja.

Dowódcą dzisiejszej uroczystości był kpt. Michał Kuczera.

 

 

Opracowanie na podstawie informacji WKA – mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk