W wyjątkowym czasie, w wyjątkowym miejscu i okolicznościach, z zachowaniem wyjątkowych zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego, po wyjątkowo trudnym i wymagającym semestrze nauki, wyjątkowo do części pisemnej i praktycznej przeprowadzonej jednego dnia, do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik pożarnictwa przystąpili wyjątkowi ludzie.
Pomimo obowiązujących wciąż szczególnych rozwiązań związanych z czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, 3 czerwca 2020 roku, zgodnie z komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 11 maja 2020 rok tegoroczni absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego – Turnus XXXVI oraz kadeci XXVIII Turnusu kształcenia dziennego – przystąpili do wieńczących proces kształcenia egzaminów. Chcąc sprostać wymogom sanitarnym i stwarzając warunki umożliwiające samodzielną pracę tegoroczna sesja odbyła się z wykorzystanie obiektów, słynącej do tej pory z organizacji imprez sportowych i wydarzeń kulturalnych, Tauron Areny Kraków.
Jednego dnia z testem i projektem z zakresu zarządzania działaniami ratowniczymi (kwalifikacji MS.21) w tzw. „małej hali” zmagało się 91 kończących służbę kandydacką kadetów, a w obiekcie głównym, przy 158 ustawionych z odpowiednim dystansem stolikach, zasiedli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele innych jednostek ochrony przeciwpożarowej.
Pierwsza część egzaminu rozpoczęła się o godz. 12:00 i trwała 60 minut, druga wystartowała punktualnie o godz. 15:00 i zakończyła się po 2 godzinach. W czasie przerwy, w związku z tym, że dla każdej z części egzaminów losowane były osobne stanowiska, dokonana została dezynfekcja elementów wyposażenia, z którymi zdający mogliby mieć styczność.
Organizacja tegorocznego egzaminu była dla nas wszystkich nowym i niezwykle angażującym przedsięwzięciem. Wiązała się z koniecznością przygotowania i wdrożenia w życie szeregu zasad i procedur, zakupu oraz udostępniania środków dezynfekcyjnych, transportu kadry i słuchaczy poza obiekty Szkoły, przewiezienia i ustawienia stanowisk egzaminacyjnych, przygotowania stanowisk do pomiaru temperatury ciała, wydawania i odbioru oświadczeń od uczestników. Ważnym elementem było także nawiązanie współpracy z Zarządem Areny Kraków S.A. oraz nauczycielami zaprzyjaźnionych szkół, którzy pełnili funkcję członków zespołów nadzorujących.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom i osobom, których przychylność i praca przyczyniły się do przygotowania i sprawnego przeprowadzenia tego tak ważnego przedsięwzięcia.
Wszystkim zdającym życzymy osiągnięcia satysfakcjonujących wyników, które ogłoszone mają zostać do 19 czerwca br., a osobom, które po uzyskaniu tytułu technik pożarnictwa spełnią warunki do otrzymania awansu – szybkiego nadania stopnia młodszego aspiranta, przeniesienia na wyższe stanowisko służbowe, uzyskania uznania w oczach najbliższych i przełożonych, czego wymiernym znakiem będzie wyraźnie odczuwalny wzrost uposażenia.
Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk
Fotorelacja: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk