W dniach 9 -11 października w Krakowie odbyła się - organizowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy oraz Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie - XII Ogólnopolska Szkoła Nadzwyczajnych Zagrożeń. W tym roku tematem przewodnim było "Ryzyko w nadzwyczajnych zagrożeniach".
Sesje odbywały się w Szkole Aspirantów PSP oraz w Hotelu Centrum, a wystawa sprzętu wykorzystywanego przez jednostki ochrony przeciwpożarowej do likwidacji skutków nadzwyczajnych zagrożeń odbyła się na terenie SA PSP.
Szkoła organizowana jest w celu popularyzacji oraz wymiany i rozwoju wiedzy na temat nadzwyczajnych zagrożeń, w tym naturalnych i antropogenicznych. Inspiracją dla tegorocznej XII Ogólnopolskiej Szkoły Nadzwyczajnych Zagrożeń były dwa dokumenty: Plan Działania z Hyogo (Hyogo Framework for Action - HFA) na lata 2005-2015 oraz Strategia bezpieczeństwa wewnętrznego Unii Europejskiej w działaniu: pięć kroków w kierunku bezpieczniejszej Europy. Plan Działania z Hyogo (Hyogo Framework for Action - HFA) na lata 2005-2015 tworzy 5 priorytetowych działań:
- Zapewnienie, że ograniczanie ryzyka katastrof powinno być realizowane zarówno na poziomie centralnym jak i lokalnym, oraz że powinno mieć mocne podstawy instytucjonalne do jego realizacji.
- Identyfikacja, oszacowanie i monitoring ryzyka oraz poprawa systemu wczesnego ostrzegania.
- Wykorzystanie wiedzy, innowacji i edukacji w celu budowy kultury bezpieczeństwa i odporności na wszystkich poziomach.
- Ograniczenie podstawowych czynników ryzyka.
- Wzmocnienie gotowości na wypadek katastrofy w celu zapewnienia efektywnych działań na wszystkich poziomach zarządzania.
Uczestnictwo w Szkole służyło wymianie informacji, doświadczenia oraz doskonaleniu wiedzy w zakresie ostrzegania, przygotowania i reagowania na zwiększającą się intensywność zdarzeń meteorologicznych, a w konsekwencji na coraz częstsze występowanie kataklizmów, katastrof oraz innych nadzwyczajnych zagrożeń. Do uczestnictwa w Szkole zaproszono m.in. kadrę instytucji odpowiedzialnych na mocy Ustawy o zarządzaniu kryzysowym za zapobieganie sytuacjom kryzysowym oraz reagowanie w przypadku wystąpienia takich sytuacji, instytucji naukowo-badawczych, właścicieli i operatorów sieci elektroenergetycznych przesyłowych i dystrybucyjnych oraz ich użytkowników.
Tekst i foto: WCS