W ostatni piątek tegorocznych wakacji, 28 sierpnia 2020 roku, w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa odbyła się pierwsza (z 5 zaplanowanych) edycja szkolenia dla osób zarządzających placówkami oświatowymi z zakresu dobrych praktyk reżimu sanitarnego ograniczającego transmisję zakażenia koronawirusem SARS-cov-2.

Głównym celem organizowanego przez Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie, a przy udziale przedstawicieli: Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. prof. Bogusława Frańczuka w Krakowie oraz gospodarza miejsca Urzędu Miasta Krakowa, spotkania z dyrektorami krakowskich szkół i placówek oświatowych jest wyposażenie kierowników placówek oświatowych w merytoryczną, opartą na badaniach naukowych, zapisach aktów prawnych i doświadczeniu zawodowym specjalistów z danego obszaru, wiedzę dotyczącą: dróg i sposobów przenoszenia się koronawirusa, metod i technik ograniczania jego transmisji, objawów mogących świadczyć o zakażeniu, sposobów postępowania profilaktycznego i właściwego reagowania w sytuacjach trudnych oraz kryzysowych, a także oczekiwanych rozwiązań organizacyjnych i technicznych w obliczu epidemii oraz profilaktyki zakażeń wybranymi wirusami przenoszonymi drogą kropelkową, powietrzno-kropelkową i fekalno-oralną.

Przygotowany, w oparciu o wytyczne i zalecenia: Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego, program szkolenia zawiera treści dotyczące dobrych praktyk i rozwiązań organizacyjnych, których wdrożenie w placówkach oświatowych zmniejsza ryzyko zakażenia dzieci, młodzieży oraz pracowników, powodującym chorobę COVID-19 wirusem SARS-CoV-2.

Z uczestnikami spotkania swoją wiedzą, doświadczeniem, przemyśleniami i obawami podzieli się: Dorota Szot z Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Krakowie, zastępca dowódcy 6. Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP w Krakowie mł.bryg. Damian Woszczyna, odpowiedziany za przygotowywanie i wdrażanie zaleceń oraz procedur dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy i służby w SA PSP w Krakowie bryg. Zbigniew Wójcik oraz pracownik Wydziału Kształcenia Zawodowego mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk.

Przywitania uczestników, nakreślenia celów, moderowania i podsumowania 6h zajęć dokonali: Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Edukacji, Sportu i Turystyki Anna Korfel-Jasińska oraz Zastępca Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie mł.bryg. Rafał Czaja.

Na zakończenie, wszyscy uczestnicy przeprowadzonego zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego szkolenia, otrzymali stosowne zaświadczenia, a pomieszczenia, w których odbywały się zajęcia zostały zdezynfekowane przez, wyposażonych w niezbędne środki techniczne i chemiczne, kadrę i kadetów Szkoły.

Mamy nadzieję, że zarówno pierwsza jak i kolejne edycje szkolenia przyczynią się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa uczestników procesu dydaktycznego, wychowania i sprawowania opieki nad uczniami krakowskich szkół, przedszkoli, internatów, burs i innych placówek oświaty.

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: cz. I - Bogusław Świerzowski - Wydział Komunikacji Społecznej Urząd Miasta Krakowa

Zdjęcia: cz. II – mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

 

cz.I

cz.II

 

Materiał telwizja.krakow.pl

 

 

Materiał TVP 3 Kraków

Plik:TVP3-Kraków.svg – Wikipedia, wolna encyklopedia