W dniach 14-17.09.2020 roku na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu odbyły się ćwiczenia poligonowe Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej “Nowy Sącz”. Ćwiczenia odbyły się zgodnie z rozkazem nr 50/2020 Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego z dnia 4 września 2020 roku.

W ćwiczeniach wzięli udział również pracownicy Szkoły: st.bryg. Robert Kłębczyk – nieetatowy z-ca dowódcy grupy, wyznaczony na kierownika ćwiczeń oraz str. Joanna Pulit – instruktor wspomagający przewodników psów, przewodnik psa ratowniczego. Oprócz możliwości przećwiczenia w ramach SGPR „Nowy Sącz” różnych scenariuszy zdarzeń budowlanych związanych z działaniami poszukiwawczo-ratowniczymi w warunkach bardzo realnych, jakie umożliwia Poligon Wojsk Lądowych w Żaganiu, pracownicy Szkoły byli odpowiedzialni za kreowanie przebiegu ćwiczeń oraz pomoc w prowadzeniu szkolenia zespołów z psami ratowniczymi.

W ćwiczeniach wzięli również udział przewodnicy psów ratowniczych z OSP Wieprz i OSP GRS Nowy Sącz, współpracujący na co dzień z SGPR “Nowy Sącz”. Na uwagę i uznanie zasługuje bardzo dobre przygotowanie zaplecza logistycznego przez pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia KW PSP Kraków oraz KM PSP w Krakowie.

Wszyscy uczestnicy ćwiczeń składają serdeczne podziękowania dla Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego st.bryg. Piotra Filipka, Komendanta Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie mł.bryg. Marka Chwały, Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu st. bryg. Waldemara Kuźmy oraz wojewódzkiego koordynatora ratownictwa technicznego oraz działań poszukiwawczo-ratowniczych st. kpt. Marcina Kwiatka za umożliwienie udziału w ćwiczeniach, które z całą pewnością wpłyną na podniesienie poziomu wyszkolenia SGPR “Nowy Sącz” oraz przewodników psów ratowniczych z jednostek OSP.

 

 

Opracowanie: st.bryg. Robert Kłębczyk

Zdjęcia : st.bryg. Robert Kłębczyk, str. Joanna Pulit