W nocy z 9 na 10 października 2020 roku odbyły się ćwiczenia z zakresu pożarów lasów w rejonie Czarnego Stawu w Puszczy Niepołomickiej. W manewrach brał udział kurs podstawowy SP3/19 i kadra szkoły: zespół przedmiotowy Taktyki Zwalczania Pożarów oraz pracownicy Wydziału Informatyki i Łączności.

Głównym celem zajęć było opanowanie pożaru lasu (pozorowanego przez dyski świetlne) poprzez wykonanie natarcia składającego się z dziewięciu linii gaśniczych. Natarcie było poprzedzone zbudowaniem magistrali głównej z linii wężowych W 110 oraz zbiornika pośredniego. Drugi cel to przećwiczenie podawania wody na duże odległości oraz wykazanie różnic pomiędzy przetłaczaniem, a przepompowywaniem wody. Trzeci - przećwiczenie łączności przy użyciu samochodu SDŁ.

Dużym utrudnieniem dla uczestników manewrów były niesprzyjające warunki terenowe, a także nocna pora ćwiczeń, która wymagała użycia dużej ilości sprzętu oświetleniowego, zwłaszcza na punkcie czerpania wody oraz w rejonie zbiornika pośredniego. Wszystkie założenia taktyczne zostały zrealizowane dzięki dużemu zaangażowaniu kursantów oraz pracowników Wydziału Informatyki i Łączności.

W tym miejscu chcielibyśmy złożyć podziękowania kierownictwu oraz pracownikom Nadleśnictwa Niepołomice za umożliwienie nam przeprowadzenia zajęć na terenie Puszczy Niepołomice.

 

 

Opracowanie: asp. Tomasz Matys

Zdjęcia: st. asp. Łukasz Tomczak, st. kpt. Błaut