Chociaż dla mieszkańców Polski wzywanie służb ratunkowych z wykorzystaniem jednego numeru alarmowego 112 dostępne jest w pełnej funkcjonalności do zaledwie kilku lat, to w Europie rozwiązanie to obchodzi w tym roku 30 lecie istnienia. Zakrojone na szeroką skalę kampanie społeczne, także te prowadzone przez nas, a także wprowadzenie do szkolnej edukacji przedmiotu: „Edukacja dla bezpieczeństwa” znacznie zwiększyły świadomość społeczną na temat funkcjonowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego w naszym kraju.

W Europejskim Dniu Numeru Alarmowego 112 (obchodzonego tradycyjnie 11.2) przypominamy, że jest on darmowy i dostępny na ternie całej Unii Europejskiej. Wybierając go w swoim telefonie znajdziemy pomoc w wielu różnych sytuacjach związanych z nagłymi stanami zagrożenia zdrowia, życia, mienia lub środowiska. Mając powyższe na uwadze pamiętajmy żeby korzystać z niego wyłącznie w stanach niecierpiących zwłoki, by uwrażliwiać sowich bliskich i dzieci, jak ważne jest by osoby potrzebujące pomocy mogły możliwie szybko nawiązać połączenie, by go nie blokować i nie nadużywać.

Korzystając z okazji, wszystkim pracującym w 17 Centrach Powiadamiania Ratunkowego operatorom numeru alarmowego, odbierającym rocznie średnio 22 miliony połączeń, życzymy zdrowia i sił do tak ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Życzymy byście zarówno za strony przełożonych, jak i ogółu społeczeństwa spotykali się z wyrazami uznania i namacalnymi dowodami docenienia wagi i istotności Państwa miejsca i roli w funkcjonowaniu systemów ratowniczych, których jesteście niezwykle ważnym ogniwem. Życzymy jedynie udanych interwencji, satysfakcjonujących i trafnych decyzji, szczególnie mając na uwadze, że podejmowane są one pod ogromną presją czasu, a często decydują bezpośrednio o czyimś życiu.

Wszystkie osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy na temat jednolitego numeru alarmowego 112 zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych KG PSP; www.112.gov.pl lub anglojęzycznych portali www.eena.org i https://ec.europa.eu/digital-single-market/112

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk