Nie po to by się chwalić, nie po to, by informować, a nawet nie po to, żeby kolejny raz pokazać, iż zdrowie i życie ludzi jest dla nas najwyższą wartością, a także nie po to, by udowodnić, że sprostaliśmy „rzuconemu” nam przez Komendę Miejską Policji w Krakowie w ramach  challenge`u pod nazwą „Serce dla Ingi” wyzwani, ale po to, by wszystkich naszych Przyjaciół i Sympatyków poprosić o wsparcie niezwykłej inicjatywy opisujemy to, co 19 lutego 2021 roku wydarzyło się za przymkniętymi nieco z powodu pandemii drzwiami naszej Szkoły.

W piątkowe popołudnie, wraz ze swoimi rodzicami i braciszkiem odwiedziła nas Inga – niezwykle sympatyczna, uśmiechnięta, odważna i żywiołowa 5-letnia mieszkanka Krakowa, która od urodzenia zmaga się z powikłaniami rzadkiej wady serca - w medycznej literaturze występującej pod hasłem - anomalia Ebsteina. Nie wnikając w anatomiczne i patofizjologiczne szczegóły, do których bez większej trudności z pewnością dotrą osoby poszukujące szczegółowych informacji na ten temat, chcielibyśmy podkreślić, że owa nieprawidłowość w budowie pracy serca naszej Gościni nie pozwala jej na normalną dla tego etapu życia aktywność i rozwój. Stan ten odmienić może specjalistyczna,  ale niestety bardzo droga operacja pełnej rekonstrukcji serca, której podjąć się mogą pod kierunkiem prof. Jose da Silvy pracownicy Chlidren’s Hospital of Pittsburgh w USA. Koszt zabiegu, transportu medycznego i pobytu w Stanach Zjednoczonych przekracza milion złotych, a kwota ta jest poza zasięgiem dokładających, pomimo wielu starań, rodziny i najbliższych Ingi.

Dlatego włączyliśmy się w akcję „Serce dla Ingi”, inicjatywę polegającą na wykonaniu dowolną techniką „serca”, dokonaniu przynajmniej symbolicznej kwoty w wysokości 10 PLN i przekazania „wyzwania” kolejnej grupie lub osobie. Wierzymy, że nasz wkład, większe i mniejsze ogniwa w postaci wpłat na portalu siepomaga.pl („serce od SA PSP Kraków”) przyczynią się do szybkiego osiągnięcia niezbędnej do rozpoczęcia i zakończenia leczenia kwoty.

Inicjatorami zbiórki i dzisiejszego spotkania byli pracownicy Wydział Pododdziałów Szkolnych, którzy wspólnie ze słuchaczami I i II turnusu kształcenia dziennego  wykonali artystyczne zadanie i przygotowali całą oprawę wizyty. Dzięki przychylnemu stanowisku Kierownictwa Szkoły (dziś rolę gospodarza pełnił Zastępca Komendanta Szkoły mł.bryg. Rafał Czaja), otwartości kadry i zaangażowaniu rodziców, Inga miała możliwość zwiedzenia naszej placówki, w tym Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, obserwowania alarmowania, zjazdu po ześlizgu, zobaczenia świata z perspektywy dowódcy i kierowcy pożarniczego samochodu, przymierzenia strażackiego hełmu i „ugaszenia” pożaru. Wyszła od nas nie tylko z garścią niezapomnianych wspomnień, drobnymi upominkami, w tym specjalnie przygotowanym plakatem, ale przede wszystkim poczuciem tego, że w swojej chorobie i chwilowych trudnościach nie jest sama, że wokół niej są nie tylko kochający ją nade wszystko bliscy, ale i cała armia ludzi dobrej woli.

 

Wszystkim zaangażowanym w dzisiejsze wydarzenie serdecznie dziękujemy. Idze życzymy szybkiego powrotu do zdrowia oraz pełni sił i już dzisiaj kolejny raz zapraszamy w nasze progi i nasze szeregi.

 

Osoby chcące poznać więcej szczegółów dotyczących stanu zdrowia Ingi i chcących wesprzeć zbiórkę, być może będących w stanie zasponsorować przelot lub pobyt Ingi w USA, zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.siepomaga.pl/sercedlaingi

Więcej informacji znaleźć można także pod poniższymi linkami

https://www.facebook.com/SerceDlaIngi

https://krakow.tvp.pl/51930676/ma-zaledwie-5-lat-i-to-moze-byc-juz-polmetek-jej-zycia?fbclid=IwAR2zjv_AmCFXRBZleqhzz6ez9b8zySoItNDIPE5Tt3wLmN09tSybJJitMSU

 

Do wykonania zadania nominujemy:

KM PSP Kraków

KW PSP Kraków

Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie

 

cz.I

cz.II

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: cz. I mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk, cz.II asp. T. Kaźmirek