W szkolnym planie pracy dydaktycznej „Dzień Kadeta” od wielu lat utożsamiany jest z pierwszym dniem wiosny, w którym komendant – korzystając ze swoich ustawowych prerogatyw – wyznacza dzień wolny od zajęć dydaktycznych, a będący w służbie kandydackiej strażacy na kilka godzin przejmują „klucze do Szkoły”, przygotowują szereg wydarzeń, z których większość opiera się o sportową, często bardzo oryginalną, rywalizację, a niekiedy – zawsze będące w dobrym tonie – występy kabaretowo-satyryczne pozwalające, niczym w krzywym zwierciadle, zobaczyć nasze niedoskonałości. Niestety w tym roku, ze względu na przechodzącą w owym czasie tzw. „trzecią falę pandemii” koronawirusa, w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne uczestników, nie mogliśmy się zgodzić na tradycyjne i tak bardzo potrzebne nam wszystkim chwilowe oderwanie się od codziennego rytmu życia.

Jednak w kalendarium „Dzień kadeta” jest świętem o zupełnie innej randze i charakterze. Pomimo tego, że wywodzi się z tradycji edukacji wojskowej i wiąże się z tworzeniem oraz funkcjonowaniem najstarszych w Polsce szkół specjalizujących się w nauczaniu taktyki wojennej, poprzez paramilitarny charakter Państwowej Straży Pożarnej i zwyczajowe (umocowane w prawie*) nazywanie naszych uczniów kadetami – jest także naszym świętem.

21 maja 2021 roku, w 91. rocznicę ustanowienia przez Marszałka Józefa Piłsudskiego „Dnia Kadeta” – na placu wewnętrzym Szkoły odbyło się olicznościowe spotkanie. Za służbę, naukę, pracę, zdyscyplinowanie, zaangażowanie, cierpliwość, odwagę, postawę, godne reprezentowanie Szkoły, słuchaczkom i słuchaczom XXIX i XXX turnusu kształcenia dziennego podziękowali przestawicie kierownictwa – bryg. Marcin Szewerniak – Zastępca Komendanta Szkoły, w którego gestii leży nadzór nad organizacją i prowadzeniem kształcenia zawodowego oraz mł.bryg. Krzysztof Kłuś – Naczelnik Wydziału Pododdziałów Szkolnych, który zajmuje się organizacją służby wewnętrznej, życia koszarowego oraz prowadzi i analizuje działania wychowawcze.

Wszystkim Kadetkom i Kadetom pełniącym służbę kandydacką w naszej Szkole składamy najserdeczniejsze życzenia. Prócz zdrowia, co oczywiste, realizacji prywatnych marzeń, życzymy odnalezienia w pożarniczej drodze życia wszystkiego tego, co zadecydowało o wyborze tak ważnego i odpowiedzialnego zawodu. Życzymy, by pomimo obecnych trudności, nauka w naszych murach dała Państwu satysfakcję i utrwaloną w praktycznych działaniach wiedzę, byście za jakiś czas jedynie dobrze wspominali pobyt w Krakowskiej Szkole Pożarniczej, a zawarte w niej znajomości i przyjaźnie trwały jeszcze przez długie lata. Życzymy pozytywnych wyników rozpoczynających się w najbliższy poniedziałek egzaminów zawodowych w kwalifikacji BPO 03 i tydzień późnej BPO 04. Życzymy pozytywnie zdanych egzaminów semestralnych, a społeczności II kompanii, by 25 czerwca br., wraz z końcem zajęć dydaktyczno-wychowawczych staliście się Państwo, nie tylko dumnymi absolwentami „krakowskiej aspirantki”, osobami szczycącymi się tytułem technik pożarnictwa, ale przede wszystkim byście mogli odebrać w godnej i stosownej do rangi wydarzenia oprawie awanse na stopień młodszego aspiranta Państwowej Straży Pożarnej!

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

* par. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych I Administracji z dnia 5 sierpnia 1997 r. w sprawie przebiegu służby kandydackiej oraz szczegółowych zasad i trybu opiniowania strażaków w służbie kandydackiej