22 czerwca 2021 roku w murach Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i spotkanie członków Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa. Na zaproszenie i z inicjatywy kierownictwa Szkoły, jednym z wiodących tematów spotkania była prezentacja naszej codziennej działalności, przyjętych założeń organizacyjnych i szeregu zadań, które stają przed nami, jako jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej łączącej kształcenie i wychowanie kolejnych pokoleń strażaków z prowadzeniem działań operacyjnych przez Szkolną Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą i siły centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Jednym z powodów zaproszenia w nasze progi także Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki Pani Anny Korfel-Jasińskiej i Dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Krakowa Pani Anny Domańskiej, była chęć przedstawienia pomysłów, planów i obecnego stanu prowadzonej przez nas inwestycji polegającej na przebudowie i adaptacji na potrzeby pożarniczej edukacji przejętego w zarząd w 2012 roku budynku. Znaczna część uwagi skupiła się więc na znajdującym się na os. Zgody 13 obiekcie, w którym niegdyś mieściła się szkoła podstawowa, następnie gimnazjum, a „jutro” funkcjonować mają nowocześnie wyposażone pracownie przedmiotowe, laboratoria i sale lekcyjne.

O Szkole i zakresie zakrojonych na szeroką skalę inwestycji opowiedział zgromadzonym Zastępca Komendanta SA PSP w Krakowie bryg. Rafał Czaja. Jego syntetyczna prezentacja była jednak jedynie wstępem do najbardziej atrakcyjnej części spotkania, którą była możliwość osobistego zapoznania się członków komisji z bieżącym stanem prac modernizacyjnych. O przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń, w których znajdą się w niedalekiej przyszłości pracownie: informatyczno-lingwistyczna, armatury gaśniczej i środków ochrony indywidualnej, mechaniki, taktyki działań ratowniczych, taktyki zwalczania pożarów, ratownictwa medycznego, profilaktyki, fizykochemii spalania i środków gaśniczych, sprzętu silnikowego i ratownictwa technicznego, ratownictwa chemiczno-ekologicznego opowiedzieli wiodący w realizacji przedsięwzięcia: Naczelnik Wydziału Kwatermistrzowskiego mł.bryg. Dariusz Radoń i Naczelnik Wydziału Kształcenia Zawodowego mł.bryg. Łukasz Wolak.

                Wśród zadań Komisji Edukacji, której przewodniczącą jest Pani Agata Tatara znajduje się szereg istotnych zagadnień dotyczących między innymi: dydaktyki, wychowania, organizacji i finansowania oświaty, a także współpracy ze środowiskiem oświatowym Gminy Miejskiej Kraków, w tym z Kuratorium Oświaty, związkami zawodowymi, szkołami niepublicznymi, rodzicami i stowarzyszeniami. Natomiast funkcjonująca pod przewodnictwem Pana Krzysztofa Sułowskiego Komisja Praworządności zajmuję się między innymi: porządkiem i bezpieczeństwem publicznym oraz zagadnieniami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, nadzorem budowlanym oraz inicjowaniem współdziałania samorządu w tym zakresie z organami odpowiedzialnymi w danym obszarze. Biorąc powyższe pod uwagę nie dziwi ogromne zainteresowanie prezentowaną w czasie posiedzenia tematyką. Wszyscy zgromadzeni mają bowiem świadomość wagi i znaczenia profesjonalnego przygotowania do ratowniczego działania funkcjonariuszy, wiodącej w obszarze bezpieczeństwa powszechnego formacji, jaką od 30 lat jest Państwowa Straż Pożarna. Nie podlega bowiem żadnej dyskusji, że powszechny rozwój technologiczny, jakiego jesteśmy obecnie świadkami i uczestnikami, niesie ze sobą nie tylko korzyści, ale i nowe zagrożenia, częściowo przyczynia się także do wzrostu oczekiwań społecznych, w tym dotyczących prowadzonej z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi edukacji.

Niestety pomimo ogromnej przychylności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz kierownictwa Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, ta tak ważna dla nas, a trwająca wiele lat inwestycja, bez dodatkowego wsparcia nie może zostać szybko ukończona.

Nasi uczniowie i funkcjonariusze angażując się w życie lokalnej społeczności wielokrotnie udowodnili, że jesteśmy ludźmi gotowymi do niesienia bezinteresownej pomocy, a nasze wsparcie krakowskich nauczycieli – między innymi poprzez cykl szkoleń z zakresu ewakuacji i ratownictwa podczas pożarów oraz innych miejscowych zagrożeń dla osób zarządzających placówkami oświatowymi, ubiegłoroczne szkolenia z zakresu dobrych praktyk w zapobieganiu epidemii koronawiursa SARS-CoV02 i bieżąca współpraca z odwiedzającymi nas cyklicznie grupami dzieci i młodzieży, ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo uczniów i podopiecznych krakowskich szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo-wychowawczych.

Teraz to my liczymy na wsparcie w utrzymaniu wysokiego poziomu kształcenia. Jesteśmy przekonani, że poprawa warunków kształcenia poprzez udostępnienie nowoczesnej bazy dydaktycznej słuchaczom Krakowskiej Szkoły Pożarniczej i przedstawicielom współpracujących z nami innych służb, formacji i instytucji, a także prowadzona z jej wykorzystaniem działalność prewencyjna, w realny sposób przyczynia się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa ogółu mieszkańców kraju, a Miasto Kraków będzie nadal będzie mogło być dumne z tego, że na jego terenie znajduje się ta elitarna, jedna z trzech kształcących w zawodzie technik pożarnictwa, szkół w Polsce.

Spotaknie z ramienia Szkoły moderował Naczelnik Wydziału Centrum Szkolenia Ochrony Ludności i Dóbr Kultury st.kpt. Artur Luzar

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk