29 lipca 2021 roku w Auli naszej Szkoły odbyła się konferencja prasowa poświęcona idei wdrożenia na teranie całego kraju autorskiego programu funkcjonującego pod nazwą „Szkolenie z zakresu ewakuacji i ratownictwa podczas pożarów oraz innych miejscowych zagrożeń dla osób zarządzających placówkami oświatowymi”.

Głównym pomysłodawcą, orędownikiem i wykonawcą zrealizowanego przy wsparciu pracowników wydziału kształcenia zawodowego w latach 2017-2018 projektu, jest Zastępca Komendanta Szkoły bryg. Rafał Czaja. To dzięki jego staraniom i charyzmie w ośmiu edycjach wydarzenia udział wzięło pond 350 kierowników jednostek oświatowych i to dlatego to on dokonał krótkiego wprowadzenia dotyczącego genezy i charakteru tego innowacyjnego projektu.

Wśród celów projektu znalazło się między innymi: zapoznanie uczestników z wynikającymi z aktów prawnych uwarunkowaniami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów oraz zasadami kierowania akcją ewakuacyjną i sposobami postępowania na wypadek pożaru, klęski żywiołowej lub innego zagrożenia od momentu jego wstąpienia do chwili przybycia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej lub innych podmiotów powołanych do reagowania w danej sytuacji.

W czasie konferencji kolejno głos zabrali także: Zastępca Naczelnika Wydziału Kształcenia Zawodowego st.kpt. Piotr Nowak, który dokonał syntetycznej charakterystyki treści programowych i efektów kształcenia, zwracająca na priorytet bezpieczeństwa uczniów w procesie edukacji Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki Pani Anna Korfel-Jasińska oraz dzieląca się doświadczeniami z punktu widzenia uczestnika szkolenia Dyrektor XVI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie Pani Małgorzata Kozak – Zasadni.

Jako ostatni, ale mający zdecydowanie największe możliwości wywierania wpływu na implementację pomysłu, wypowiedział się Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pan Norbert Kaczmarczyk. Na wstępie podziękował za podjęcie tak ważnej inicjatywy i zaproszenie do grona osób lobbujących na rzecz upowszechnienia idei cyklicznego szkolenia kadry dydaktycznej w zakresie ewakuacji i przygotowania obiektów do prowadzenia działań ratowniczych. Jednym z elementów poszukiwania wsparcia i zainteresowania władz Ministerstwa Edukacji i Nauki jest złożona przez niego pod nr 25223 interpelacja (pełna treść tutaj).

Cieszymy się, że rodzące się w naszych murach pomysły i projekty spotykają się z uznaniem władz samorządowych i państwowych. Wierzymy w to, że profilaktyka i prewencja społeczna są zdecydowanie skuteczniejsze, niże akcyjne działania, nazbyt często podejmowane na skutek negatywnych zdarzeń, które kosztować mogą kogoś zdrowie lub życie. Właściwy poziom świadomości zagrożeń, możliwości zapobiegania ich wystąpieniu i kreowanie właściwych postaw i zachowań uratować może wiele istot. Wszyscy powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by edukacja młodych pokoleń Polaków stała na wysokim poziomie, ale skutecznie prowadzona może być jedynie w warunkach pełnego bezpieczeństwa.

Wierząc w to, że tego typu inicjatywy mogą mieć jedynie sprzymierzeńców liczymy, że przygotowany w Szkole program spotka się z uznaniem pożarniczego i nauczycielskiego środowiska i już niedługo stanie się stałym elementem przygotowania kadry dydaktycznej do prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych przed każdym rozpoczynającym się rokiem szkolnym.

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk