11 listopada 2021, czyli Narodowe Święto Niepodległości, a od 2000 roku także Dzień Służby Cywilnej, jest dniem pełnym refleksji, radości a nade wszystko symboli.

Od 103 lat to właśnie ten dzień kojarzy się Polkom i Polakom z powrotem naszej Ojczyzny na mapy Europy i świata. Pomimo tego, że na kartach historii znajdziemy szereg informacji dotyczących II Wojny Światowej, licznych wydarzeń związanych ze zmianami ustroju politycznego, opisy tragicznych często losów osób walczących i ginących za wolność i niepodległość, to lubimy skupiać się na tej dacie, doceniać jej wagę i znaczenie dla naszego bytu.

Tego dnia przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb, formacji, instytucji i pojedynczy mieszkańcy złożą symboliczne wieńce i wiązanki w miejscach upamiętniających i symbolizujących walkę i troskę o bezpieczeństwo i suwerenność. To również dzisiaj wielu z nas założy symboliczne wstążki i obfitujące w narodowe barwy kotyliony, na urzędach, autobusach, blokach i domach pojawią się państwowe flagi, swoimi kolorami symbolizujące orła, wodę, czystość oraz ogień, krew, waleczność i odwagę, wolność i krew, a ich obecność przywiązanie do tradycji i patriotycznych wartości.

Także ten dzień w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie przepełniony jest zazwyczaj licznymi symbolami, począwszy od  wciągnięcia w czasie uroczystej zmiany służby na masz flagi, która z zachowaniem wszystkich zasad jej ekspozycji, powiewa przed naszym gmachem przez okrągły rok.  

W związku z tym, że jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej zostały zaproszone do włączenia się w organizowaną przez Biuro Programu „Niepodległa” akcji pod hasłem „Niepodległa do hymnu”, na samo południe zaplanowane zostało odśpiewanie przez pełniące służby, warty i dyżury centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo gaśniczego osoby -  Mazurka Dąbrowskiego.

Dla większości ludzi zaznaczony w kalendarzu na czerwono dzień jest okazją do świętowania i wypoczynku. Dziś, przedstawiciele kadry, kadeci i słuchacze uczestniczyć będą w wielu inicjatywach, jako zaproszeni goście, a także jako wsparcie organizacyjne, np.  Krakowskiego Biegu Niepodległości.

Uroczysta zmiana służby z podniesieniem flagi państwowej

 

 

Uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego na placu wewnętrznym Szkoły

 

 

Uroczystości miejskie

 

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Ewa Blada Oddział do Spraw Mediów i Komunikacji Społecznej - Biuro Wojewody Małopolskiego

 

Reprezentacja Szkoły na Krakowskim Biegu Niepodległości

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: Archiwum SA PSP w Krakowie