COO z pomocą dla uchodźców z Ukrainy

Podejmowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzje dotyczące pomocy w w przyjęciu uchodźców z Ukrainy przełożyły się na zadysponowanie sił i środków centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo gaśniczego, w skład których wchodzi 40 kadetów, 4 dowódców i kierowca autobusu. Strażacy w kierunku naszej wschodniej granicy wyruszyli już we środę 23 lutego 2022 roku. Po przybyciu do wskazanego przez podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP miejsca koncentracji skierowani zostały do pracy w jedynym z kilku punktów recepcyjnych, w którym podejmują się opieki i wsparcia dla uciekających przed wojną, przyjeżdżających pociągami do Przemyśla mieszkańców Ukrainy.

Po odprawie pasażerów przez Straż Graniczną i Służbę Celno-Skarbową kadra i kadeci pomagają uchodźcom sprawnie dotrzeć do właściwych pomieszczeń zlokalizowanych w budynku dworca kolejowego. W związku z tym, że na teren naszego kraju przybywają w większości kobiety z dziećmi niezbędna okazuje się pomoc fizyczna. Transport bagaży, czy wózków, serdeczny uśmiech, ciepłe słowa i niewerbalne wyrazy wsparcia są bezcennymi elementami humanitarnej pomocy. Część osób, które nie potrzebuje pomocy państwa otrzymuje wsparcie informacyjne w zakresie możliwości dotarcia do obranych wcześniej punktów podróży.

Na miejscu prowadzonych działań całodobowo, pod nadzorem kadry, znajduję się 8 kadetów (zmiany dokonywane są rotacyjnie co 1-1,5h). Natomiast w chwilach, gdy przybywają kolejne składy, w zależności od liczy osób znajdujących się w danym pociągu, do pomocy w obsłudze uchodźców w punkcie recepcyjnym kierowana jest grupa od 10 do 15 osób.

Zakładamy, że długotrwałe działania humanitarne wymagać będą dokonywania zmian kadry i kadetów, które według wstępnych ustaleń odbywać będą się co kilka dni.

Warto zauważyć, że wyposażeni w środki ochrony indywidulanej ratownicy, w razie zaistnienia takiej potrzeby i otrzymania stosownych rozkazów, gotowi są także do podejmowania innych zadań, w tym: pomocy w budowaniu bazy noclegowej dla strażaków, funkcjonariuszy innych służb i formacji umundurowanych, a także uchodźców, sprawiania w razie potrzeby komponentów szpitali polowych, punków i miejsc udzielania pomocy medycznej oraz bezpośredniego działania ratowniczego, gdyż każdy z nich posiada pełne przeszkolenie pożarnicze i ratownicze – w tym aktualne uprawnienia ratownika na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 

 

Opracowanie: st.kpt. Michał Kuczera / mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: Wyjazd: bryg. Jacek Smyczyński, bryg. Tomasz Mucha, dojazd i działania: st.kpt. Grzegorz Nowak