25 lutego 2022 roku był symbolicznym dniem zakończenia służby w Państwowej Straży Pożarnej dwóch niezwykle doświadczonych i zasłużonych oficerów. Z mundurem, murami Szkoły, współpracownikami i uczniami pożegnali się bowiem st.bryg. Robert Kłębczyk i mł.bryg. Tadeusz Ubik. Chociaż każdy z nich pokonał zupełnie inną drogę pożarniczej kariery, to z całą pewnością łączą ich dwa obszary: szerokie grono osób, które dzięki ich aktywności i odwadze w działaniach ratowniczych zachowały swoje życie, zdrowie lub dobytek oraz trudne do oszacowania, acz z pewnością liczone w setkach i tysiącach, grono uczniów – słuchaczy, elewów, kadetów, podchorążych, uczestników szkoleń, kursów i rozlicznych warsztatów – którzy mieli zaszczyt i przyjemność zdobywać wiedzę i umiejętności od tak znakomitych ratowników i wysokiej klasy nauczycieli.
Odejście na zaopatrzenie emerytalne naczelnika Wydziału Szkolenie Specjalistycznych Grup Ratowniczych i dowódcy kompanii nie mogło odbyć się bez należytej oprawy i obecności zaproszonych gości, których grono musiało zostać (ze względu na wciąż obowiązujące, mimo tego, że mniej rygorystyczne, niż do tej pory) zasady reżimu sanitarnego.
Uroczystą zbiórkę, którą poprowadził bryg. Tomasz Mucha rozpoczęło wprowadzenie sztandaru, odegranie hymnu państwowego i przemówienie Komendanta Szkoły bryg. Marka Chwały. W słowach pełnych uznania i wdzięczności podziękował on bohaterom uroczystości za każdy rok, miesiąc i dzień pełnionej służby. Za możliwość nie tylko owocnej współpracy, ale także liczne okazje do dzielenia się doświadczeniem i zdobywania specjalistycznej wiedzy.
Na koniec w pełnych wzruszeń, wspomnień, nostalgii i planów na dalsze życie przemówieniach, swoimi refleksjami podzielili się będący już w stanie spoczynku oficerowie, a następnie głos zabrali ich bezpośredni przełożeni oraz współpracownicy.
Przyłączając się do podziękowań i wypowiedzianych słów oraz symbolicznych gestów, obu panom życzymy wszelkiej pomyślności na zasłużonej emeryturze!
Poniżej przestawiamy krótką, tylko z racji przyjętej formy, charakterystykę obu oficerów i skondensowany opis przebiegu ich służby w szeregach Państwowej Straży Pożarnej.
st.bryg. Robert Kłębczyk
01.08.1997 – 31.03.1999 - KR PSP w Nowym Sączu
01.04.1999 – 18.02.2022 - Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie
Zajmowane stanowiska: dowódca sekcji, instruktor, młodszy specjalista, specjalista, starszy wykładowca, kierownik zespołu przedmiotowego, zastępca naczelnika wydziału, naczelnik wydziału.
Odznaczenia i wyróżnienia:
Krzyż Zasługi za dzielność – 2001 r.
Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” –2003 r.
Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” –2005 r.
Srebrna Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2005 r.
Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” –2013 r.
Złota Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2014 r.
Medal Brązowy za Długoletnią Służbę – 2015 r.
Odznaka za Zasługi w działaniach poza granicami kraju – 2015 r.
Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” - 2018 r.
St.bryg. Robert Kłębczyk należy do grona doświadczonych oficerów Państwowej Straży Pożarnej. Od kwietnia 1999 roku był związany ze Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie, gdzie finalnie zajmował stanowisko naczelnika Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych. W swojej karierze przeszedł wiele szczebli stanowisk służbowych. Zawsze dyspozycyjny i obowiązkowy. Wyróżniał się nienaganną postawą i wzorową realizacją powierzonych zadań. Wielokrotnie dowodził skomplikowanymi akcjami i działaniami ratowniczymi w kraju i poza jego granicami, w tym w kilku akcjach po trzęsieniu ziemi, wykazując się ogromnym poświęceniem i profesjonalizmem. St. bryg. Robert Kłębczyk od 1999 roku jest członkiem SGPR „Nowy Sącz”. W ramach funkcjonowania w strukturach Grupy aktywnie uczestniczył w jej działaniach organizacyjnych i operacyjnych, pełniąc obowiązki koordynatora technicznego i dowódcy sekcji technicznej, a w ostatnich latach zastępcy dowódcy SGPR „Nowy Sącz”. Ponadto w ramach grupy poszukiwawczo ratowniczej do działań międzynarodowych USAR POLAND, pełnił funkcję dowódcy zespołu operacyjnego. Dzięki znakomitemu wykorzystaniu umiejętności, zręczności i zdolności nabytych w czasie wieloletniego specjalistycznego doskonalenia w zakresie ratownictwa poszukiwawczo-ratowniczego oraz posiadanej wiedzy, st. bryg. Robert Kłębczyk potrafił kierować akcjami ratowniczymi, niejednokrotnie narażając własne życie i zdrowie, mając zawsze na uwadze bezpieczeństwo podległych strażaków. Spośród najważniejszych akcji krajowych, w których brał udział wymienić należy: Chorzów 2006 r. – katastrofa hali wystawowej MTK, Szczekociny 2012 r. – katastrofa kolejowa, Katowice 2014 r. – wybuch gazu w kamienicy. Z kolei najważniejsze akcje międzynarodowe to: Albania 1999 r. – pomoc humanitarna podczas wojny w Kosowie, Rumunia 2000 r. – powódź, Iran 2003 r. – trzęsienie ziemi, Pakistan 2005 r. – trzęsienie ziemi, Indonezja 2006 r. – trzęsienie ziemi, Haiti 2010 r. – trzęsienie ziemi, Nepal 2015 r. – trzęsienie ziemi.
Za udział w misjach ratowniczych i humanitarnych poza granicami kraju uzyskał status weterana. St. bryg. Robert Kłębczyk to także współautor programów szkolenia, zasad oraz skryptów z obszaru działań poszukiwawczo ratowniczych.
mł. bryg. Tadeusz Ubik
13.09.1996 – 22.05. 1998 - Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie – służba kandydacka
01.06.1998 – 25.02.2022 - Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie – służba stała
Zajmowane stanowiska: kierowca-mechanik, dowódca zastępu, dowódca sekcji, starszy instruktor, zastępca dowódcy zmiany, dowódca zmiany, dowódca kompanii szkolnej
Odznaczenia i wyróżnienia:
Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” –2007 r.
Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” –2014 r.
Medal Brązowy za Długoletnią Służbę – 2014 r.
Brązowa Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2015 r.
Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 2019 r.
Mł. bryg. Tadeusz Ubik służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w 1996 roku jako słuchacz Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Po ukończeniu nauki podjął pracę w Wydziale Działań Ratowniczo-Gaśniczych SA PSP w Krakowie. Przeszedł niemalże całą drabinę szczebli pożarniczej kariery począwszy od stanowisk ratowniczych i jednocześnie instruktorskich, prowadząc zajęcia z kadetami i elewami odbywającymi praktyczną naukę zawodu. Stopniowo zdobywając doświadczenie i wykazując się wzorową postawą, awansował na stanowisko dowódcy zmiany. Funkcja ta jest ściśle połączona z wykonywaniem obowiązków dowódczych w trakcie prowadzonych działań ratowniczych, jak i instruktorskich podczas realizacji zajęć doskonalących i praktyki zawodowej. Od czerwca 2019 roku związany był z Wydziałem Pododdziałów Szkolnych piastując stanowisko dowódcy kompanii szkolnej.
Z powierzonych zadań dowódczych związanych z prowadzeniem akcji i działań ratowniczych, jak również instruktorskich oraz dydaktycznych, zawsze wywiązywał się perfekcyjnie. Posiadał zdolności przywódcze, nie ulegał presji czasu i ludzi w trudnych sytuacjach, a jest to cecha niezbędna do właściwego przekazywania wiedzy i wprowadzania do zawodowej aktywności młodych adeptów pożarnictwa, dla których częstokroć jest to pierwsze spotkanie z bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia. Brał udział w wielu trudnych akcjach, które prowadzono w bezpośrednim zagrożeniu życia. Dyspozycyjny, zawsze gotowy do poświęcenia czasu prywatnego na potrzeby służby. Wysoko ceniony zarówno przez przełożonych, jak współpracowników oraz podwładnych. Podczas długoletniej służby dał się poznać jako osoba odpowiedzialna, posiadająca bogaty zasób wiedzy popartej doświadczeniem zawodowym. Swoją wiedzę na temat nowego sprzętu ratowniczego, technik prowadzenia działań ratowniczych, współpracy służb ratowniczych na miejscu zdarzenia wykorzystywał także podczas spotkań z druhami ochotniczych straży pożarnych, samemu będąc członkiem jednej z nich.
Nie sposób nie wspomnieć, że mł.bryg. Tadeusz Ubik jest jednym z trzech braci, którzy swoje zawodowe życie związali z naszą Szkołą. Odejście na emeryturę ostatniego z nich było zakończeniem pewnej historii – legendy, w której szczególną role odegrali wychowujący ich rodzicie. Przyłączamy się zatem do wypowiedzianych ze sceny w kierunku obecnej wśród gości matki słów podziękowania.
Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk / p. Jolanta Palczewska
Zdjęcia: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk