Nie ustają działania prowadzone na rzecz uchodźców przybywających do Polski z Ukrainy. Długotrwałe działania o charakterze humanitarnym, prócz poczucia robienia czegoś naprawdę dobrego i potrzebnego, są niezwykle obciążające fizycznie i psychicznie. Dlatego w trosce o stan zdrowia kadry i kadetów Szkoły dokonywana jest rotacja pracujących z niezwykłym oddaniem ratowników. Między 26 a 28 lutego 2022 roku na przejściu granicznym w Medyce oraz obszarze dworca kolejowego w Przemyślu swoje działania realizowała II grupa strażaków zadysponowana ze Szkoły w ramach centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego . W jej skład kolejny raz weszły 44 osoby, w tym: 40 kadetów (zarówno I i II kompanii) oraz 4 członków kadry (1 dowódca kompanii wielozadaniowej, 2 dowódców pododdziałów oraz 1 kierowca).

Całodobowo prowadzone zadania skupiły się głównie na: pomocy w transporcie osób pokonujących granicę w Medyce do miejsca ich dalszej alokacji znajdującego się w Przemyślu, bardzo szeroko rozumianej obsłudze szukających ratunku i pomocy pasażerów pociągów kończących swój bieg na stacji Przemyśl Główny, organizacji punktu recepcyjnego i kontaktowego dla uchodźców w hali dworca, a także udzielania im informacji, fizycznego i psychicznego wsparcia.

Widok uciekających przed wojną i zniszczeniem ludzi na długie lata wpisze się w pamięć wszystkich osób zaangażowanych w tą spontaniczną i wciąż trudną do skoordynowania akcję, w której uczestniczą także liczne grupy wolontariuszy i niezrzeczonych nigdzie ludzi z różnych części Polski. Rekompensatą za brak snu, zmęczenie i wyczerpującą pracę, w często bardzo wymagających i niesprzyjających warunkach pogodowych, stanowić są łzy wzruszenia, pełne wdzięczności twarze, słowa i gesty otrzymujących schronienie w naszym kraju sąsiadów.

Od 28 lutego przez kolejnych kilka dni, podjęte przez MSWiA, zgłaszane przez władze województwa podkarpackiego, a koordynowane przez podkarpacką komendę wojewódzką PSP, zadania realizować będzie III zmiana ratowników, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, na miejsce skierowana zostanie kolejna grupa.

Przy okazji przypominamy o prowadzonym w naszej Szkole punkcie zbiórki środków higienicznych, czystości, kocy i innych rzeczy, które mogą przydać się tym, którzy porzuciwszy swe domy przybywają często z pustymi rękoma do Polski, jak i tym, którzy postanowili lub musieli z różnych względów zostać w swojej ojczyźnie – w Ukrainie.

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk