Po niemalże trzech dniach nieprzerwanej pracy na rzecz uchodźców z Ukrainy 2 marca 2022 roku do Szkoły powróciła kolejna grupa ratowników. Ze względu na intensywność prowadzonych działań wśród kadry i kadetów coraz częściej znajdują się osoby kolejny raz dysponowane w ramach sił i środków centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Warto zauważyć, że pomimo tego wśród wszystkich ratowników utrzymuje się wciąż bardzo wysoki poziom motywacji i chęci do działania, czego pośrednim dowodem jest zgłaszanie się dodatkowych osób poza zatwierdzonymi grafikami.

Prowadzone między 28 lutego a 2 marca 2022 roku działania nadal przebiegały dwutorowo. Koncentrowały się na pomocy w przyjmowaniu pasażerów pociągów przybywających na stację Przemyśl Główny oraz wielopłaszczyznowym wsparciu transportu uchodźców z Medyki do punktów recepcyjnych.

Dzięki ogromnej hojności wielu ludzi dobrej woli, w tym wsparciu ze strony wolontariuszy, organizacji rządowych i przedstawicieli tzw. NGO, pomimo ogromnej skali udzielanego wsparcia wciąż nie pojawiają się trudności aprowizacyjne. Prawdziwymi bohaterami z całą pewnością są osoby z „drugiego planu”, to ci, którzy są gotowi są nie do akcyjnego a długofalowego działania. Przyjmują do swoich domów zupełnie obce im dotąd, a dotknięte doświadczeniem wojny i stresu, osoby. Chcą dzielić się z nimi miejscem do życia, pożywieniem, ponosić ewentualne koszty wyposażenia w podstawowe produkty niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Dowodem na szczodrość ofiarodawców jest pośrednio także duża liczba osób docierających do uruchomionego w naszej Szkole punktu zbiórki darów dla uchodźców i osób pozostających w Ukrainie.

Odpowiadając natomiast na potencjalną potrzebę zabezpieczenia tymczasowego schronienia dla dużych grup ludzi, na hali sportowej rozłożonych zostało ponad dwieście łóżek.

Przygotowujemy się także do ewentualnego uruchomienia komponentu medycznego, a kadra Szkoły z Wydziału Specjalistycznych Grup Ratowniczych zaangażowana została do pracy w ramach koordynacji procesu przyjmowania i dystrybuowania pozyskiwanego dla ukraińskich strażaków, tak potrzebnego im obecnie wyposażenia do działań ratowniczych.

Działania na pograniczu Polsko-Ukraińskim prowadzone są przez IV grupę ratowników.

 

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: bryg. Wojciech Dela / mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk /  Archiwum SA PSP w Krakowie