Nieustające działania wojenne na terenie Ukrainy wciąż zmuszają setki tysięcy osób do opuszczania swoich domów i ojczyzny. Jak wynika z podawanych przez rządowe instytucje danych w ciągu zaledwie 12 dni do Polski przybyło ponad milion uchodźców. Od pierwszego dnia z pomocą przychodzą im między innymi pracownicy i uczniowie naszej Szkoły. Na granicy w Medyce i Przemyślu, bez żadnej przerwy od 24 lutego 2022 roku, swoje działania prowadzą siły i środki centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo gaśniczego – obecnie jest już to V zmiana. Czterdziestu kadetów i pięciu członków kadry realizuje zadania związane z: organizacją punktów recepcyjnych, relokacją uchodźców, wydawaniem posiłków i produktów pierwszej potrzeby. Służą także fizyczną pomocą w przemieszczaniu się osób z małymi dziećmi, osobom chorym, starszym i wszystkim, którym brakuje sił.

Ponadto w murach Szkoły zorganizowany został punkt zbiórki darów dla mieszkańców Ukrainy, także tych pozostających na jej terytorium, a z utworzonych w hali sportowej miejsc noclegowych korzysta, oczekujących na dalszą podróż, od 150 do 200 osób, w tym kilkudziesięcioro dzieci. Otrzymują od nas przygotowywane na miejscu posiłki, niezbędne wyposażenie, informacje, a nade wszystko poczucie bezpieczeństwa i wsparcie. Angażujemy się również w proces pozyskiwania i dystrybucji sprzętu pożarniczego do najbardziej potrzebujących jednostek ochrony przeciwpożarowej z Ukrainy.

Tak szerokie spektrum zadań staramy się łączyć z naszą podstawową misją, jaką jest kształcenie kadr na potrzeby Państwowej Straży Pożarnej i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej. Żeby móc połączyć działania ratownicze, humanitarne, opiekuńcze, wychowawcze i dydaktyczne niezbędne ACokazało się przeorganizowanie systemu funkcjonowania Szkoły i otoczenie troską także tych, którzy w poczuciu misji i służby gotowi są do ogromnego wysiłku i poświęcenia. Z uwagi na jakość doznań, ich skalę, a także trudny do określenia czas trwania obecnej sytuacji, dla kadry dowódczej i kadetów zorganizowano spotkania z psychologiem Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie. Pozwalają one zrozumieć jak ważna jest kwestia profesjonalnego wsparcia, obserwowania własnych emocji i radzenia sobie z nimi, możliwych reakcji obronnych, a także regenerującego odpoczynku.

 

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: bryg. Wojciech Dela