Zagadnienia dotyczące sprawności fizycznej strażaków od zawsze były troską osób organizujących funkcjonowanie naszej formacji. Powyższe znajduje odzwierciedlenie już w procesie rekrutacji i naboru do Państwowej Straży Pożarnej, gdyż każdy z kandydatów zobowiązany jest między innymi do przystąpienia i zaliczenia na wysokim poziomie punktowym, składających się z prób sprawnościowych i wydolnościowej, testów sprawności fizycznej oraz sprawdzianu umiejętności pływania.
Także w toku służby dbałość o utrzymanie kondycji jest ważnym elementem codziennej służby. W jej trakcie organizowane są zajęcia sportowe, a każdy funkcjonariusz raz w roku poddawany jest właściwym do rodzaju wykonywanej pracy badaniom lekarskim i testom sprawnościowym. Istotną częścią pożarniczej tradycji i współczesnego podejścia do rywalizacji są także zawody w sporcie pożarniczym, biegach po schodach w pełnym wyposażeniu ratowniczym, grach zespołowych, biegach ulicznych, kolarstwie górskim i szosowym, czy różnorodne, a organizowane przez polskie i międzynarodowe stowarzyszenia, turnieje o tytuł „najtwardszego strażaka”.
Powyższe sprawia, że problematyka dotycząca sportu i ogólnie rzecz biorąc – sprawności – „mundurowych” znalazła się w kręgu zainteresowań świata nauki. Realizowane projekty badawcze dowiodły, że celowym jest organizowanie kształcenia na poziomie akademickim przyszłych nauczycieli i trenerów z obszaru wychowania fizycznego znajdujących zatrudnienie w służbach i formacjach umundurowanych.
W związku z uruchomieniem przez Akademią Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie kierunków studiów I stopnia: Wychowanie Fizyczne w Służbach Mundurowych oraz II stopnia Kultura Fizyczna w Służbach Mundurowych niezbędne okazało się znalezienie właściwych parterów do odbywania praktyk zawodowych. Na podstawie podpisanego pomiędzy Uczelnią a SA PSP w Krakowie 10 marca 2022 roku porozumienia, studenci pod kierunkiem zatrudnionych w Szkole nauczycieli wychowania fizycznego, będą mili okazję zapoznać się z charakterem i wymaganiami naszej formacji, a także charakterystyką działań ratowniczych i organizacją ochrony przeciwpożarowej w Polsce. Dzięki zadeklarowanej przez strony (wstępnie na 3 lata) współpracy możliwe będzie także organizowanie zajęć i imprez w obiektach AWF dla kadetów i strażaków, co biorąc pod uwagę niewielką odległość pomiędzy naszymi obiektami, szerokie spektrum i poziom techniczny obiektów, profesjonalne przygotowanie kadry dydaktycznej i naukowej z pewnością przyniesie szereg pozytywnych efektów.
Porozumienie podpisano w siedzibie Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Uczelnię reprezentował jej Rektor - prof. dr. hab. Andrzej Klimek, a Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie - Komendant bryg. mgr inż. Marek Chwała.
Cieszymy się, że kolejna po Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Ekonomicznym i Uniwersytecie Pedagogicznym krakowska uczelnia uznała nas za godnego współpracy i współdziałania partnera. To dla nas zaszczyt i zobowiązanie.
Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: kdt Karol Kostrzewa