14 marca 2022 roku jest 19. dniem od chwili rozpoczęcia działań wojennych w Ukrainie. Jest to też 19. doba nieprzerwanych działań prowadzonych przez siły centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego zadysponowanego do Przemyśla. Od ubiegłej niedzieli kolejna grupa dowódców, kierowców i kadetów realizuje powierzone nam zadania. Pomimo upływu czasu wciąż skupiają się one na wykonywaniu zadań dotyczących: pracy w punkcie recepcyjnym, fizycznej pomocy w przemieszczaniu się zmęczonych, a często wręcz wyczerpanych, uchodźców pomiędzy poszczególnymi obszarami dworca kolejowego Przemyśl Główny oraz transportowaniu osób przybywających na granicę w Medyce do punktów alokacji.

Zaangażowanie 45 strażaków i skierowanie do województwa podkarpackiego 2 będących w naszej dyspozycji autobusów nie jest jedyną formą udzielanej przez nas pomocy. Od ponad tygodnia w hali sportowej Szkoły rotacyjnie zakwaterowanych jest ok. 200 osób, wśród których znajdują się osoby starsze, kobiety i dzieci. Każda z nich prócz schronienia, otrzymuje od nas pełne wyżywienie, brakujące przybory higieniczne, elementy odzieży, a dzieci przekazywane przez darczyńców maskotki i zabawki. Często stajemy się również, tak potrzebnym źródłem niezbędnych informacji dotyczących możliwości dalszej podróży, dróg i sposobów załatwiania formalności, spraw urzędowych i uzyskania oczekiwanego wsparcia.

Przy wejściu głównym wciąż funkcjonuje punkt zbiórki darów, z których część przekazywana jest bezpośrednio osobom zakwaterowanym w Szkole, a część trafia do prowadzonego przez Caritas punktu dystrybucji. Także w nim okresowo pracują kadeci, którzy pomagają w segregacji i dystrybucji otrzymywanych od ludzi dobrej woli materiałów.

Na tym nie kończy się nasza aktywność na rzecz uciekających przed wojną Ukraińców. W miarę potrzeb i możliwości kadeci kierowani są także do hali dworca kolejowego Kraków Główny, gdzie angażowani są w szereg działań – od pomocy w dystrybucji żywności, odzieży, przez fizyczną pomoc w przemieszczaniu się po obiektach dworca – na wsparciu punktów recepcyjnych kończąc.

Pomimo pojawiającego się zmęczenia staramy się najlepiej, jak to możliwie, wykonywać powierzone nam zdania. Nie można jednak zapominać, że to wszystko dzieje się równolegle z prowadzeniem działań operacyjnych przez, opierającą się w znacznej na pracy kadetów a posiadającą swój rejon chroniony, Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Równolegle odejmujemy także szereg działań edukacyjnych i trud kształcenia w zawodzie technik pożarnictwa, tak by przygotowywane przez nas kadry Państwowej Straży Pożarnej posiadały najwyższy z możliwych w obecnych warunkach poziom wyszkolenia i przygotowania do pełnienia funkcji ratowniczych i dowódczych.

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: mł.bryg. Łukasz Wolak, st.kpt. Artur Luzar