24 marca 2022 roku minął miesiąc od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. W związku z tym, że od pierwszego dnia kadra i słuchacze Szkoły uczestniczą, w mających głównie charakter pomocy humanitarnej, działaniach ratowniczych chcielibyśmy przedstawić krótkie podsumowanie podejmowanych przez nas do tej pory aktywności.

Wciąż trwają działania (zmienianych rotacyjnie średnio co 5 dni) sił i środków centralnego odwodu operacyjnego ksrg, które zadysponowane zostały na teren województwa podkarpackiego. Kadra (w tym kierowcy autobusów) oraz kadeci pomagają w przemieszczaniu się i relokacji osób przybywających na dworzec Przemyśl Główny i przejście graniczne w Medyce. W razie potrzeby angażujemy się także w przedsięwzięcia mające na celu alokację uchodźców z punktów recepcyjnych. Nieustannie obecni jesteśmy także na terenie dworca kolejowego Kraków Główny.

Uczestniczymy w procesie pozyskiwania i dystrybuowania sprzętu do prowadzenia działań ratowniczych oraz przekazywanych przez osoby prywatne i instytucje darów dla osób przybywających do Polski, wracających do Ukrainy lub pozostających na jej terytorium.

Coraz większą uwagę poświęcamy osobom korzystającym z noclegu w naszej Szkole. Robimy wszystko, by chociaż trochę umilić im tymczasową formę zbiorowego zakwaterowania, a jest to tym istotniejsze, że gro z goszczących u nas osób – to dzieci. To dla nich powstało prowizoryczne kino, place zabaw, to do nich przybywają superbohaterzy i postaci znane z bajek (Batman i Marshall z kreskówki Psi Patrol). Przy pomocy i niecenionym wsparciu instytucji zewnętrznych, takich jak Centrum Kultury im. C.K.Norwida w Krakowie, dzieci uczestniczą w zajęciach plastycznych i edukacyjnych, a ich bliscy (głównie, mamy, ciocie i babcie) mają szansę na napisanie podania o pracę, czy dwujęzycznego CV.

Na ile to możliwe staramy się również pomagać w zaspokajaniu innych życiowych potrzeb. Jedną z nich, pełną radości i wzruszeń, były zorganizowane w kameralnym gronie,a przy wsparciu odbywających u nas praktyki zawodowe studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, urodziny nastoletniej dziewczynki.

Chociaż nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo będzie trwała obecna sytuacja, to korzystając z tej formy podsumowania chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować: na pierwszym miejscu kadetkom i kadetom, którzy każdego oddają cząstkę siebie. Pomimo natłoku obowiązków, służb, wyjazdów i pobieranej równocześnie nauki, starają się z całych sił, a czasami nawet ponad je. Dziękujemy także wszystkim osobom i instytucjom, które zwracają się do nas z chęcią wsparcia i pomocy, każdego dnia odbieramy mnóstwo telefonów z zapytaniami i deklaracjami, to dla nas ogromne wsparcie.

 

29 dni funkcjonowania w nowych warunkach nauczyło nas wszystkich bardzo wiele. Pozwoliło na przetestowanie dotychczasowych rozwiązań i ich adaptację do rodzaju i skali nowego wyzwania, z którym przyszło się nam zmierzyć. Pomimo tego, że na znaczną część problemów udało nam się znaleźć rozwiązanie, że do wielu kwestii zdążyliśmy się przyzwyczaić, osłuchać z językiem ukraińskim i poznać wiele z jego słów, to wciąż na nowo staramy się pamiętać o traumatycznym doświadczeniu z jakim do naszego kraju, do naszej Szkoły, przybywają uciekający przed niezwykle realnym zagrożeniem i zniszczeniem ludzie. Każdą osobę staramy się traktować wyjątkowo, pamiętając, że ona wielu oczywistych już dla nas rzeczy nauczyć musi się od początku.

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: bryg. Wojciech Dela, asp. Tomasz Kaźmirek, mł.byg. Piotr Sowizdraniuk