W dniach 7-8 kwietnia 2022 roku, we współpracy z Mobilną grupą zabezpieczenia medycznego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przeprowadzone zostały ćwiczenia zgrywające pracę komponentu medycznego Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie z jednostkami systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Będące w naszej dyspozycji wyposażenie techniczne i medyczne pozwala na rozwinięcie w krótkim czasie, a budowanego w oparciu o namioty pneumatyczne, szpitala polowego. Transportowany na nośniku samochodowym kontener umożliwia przygotowanie i odpowiednie skomponowanie niezbędnych do doraźnego funkcjonowania pomieszczeń (od triagu, przez ambulatorium, po sale zabiegowe, obserwacyjne i reanimacyjne), zapewnienie dobrych warunków do pracy personelu medycznego pod względem oświetlenia i komfortu termicznego), a także prowadzenie tlenoterapii, podstawowych badań (w tym EKG, USG i analizy parametrów krytycznych), przygotowanie stanowisk do wykonywania podstawowych i zaawansowanych zabiegów ratujących życie oraz monitorowanie podstawowych funkcji i parametrów życiowych. Dzięki agregatom prądotwórczym całość działać może bez zewnętrznych źródeł zasilania w energię elektryczną, a wykorzystując zbiorniki na wodę (także pitną), umożliwia korzystanie z toalet i natrysków.  

Główną inspiracją, a zarazem celem realizowanych założeń, była optymalizacja realizacji potencjalnych działań polegających na zabezpieczeniu medycznym osób poszkodowanych przybywających z terytorium dotkniętej wojną Ukrainy. Pozwoliły one na sprawdzenie gotowości operacyjnej do zadysponowania sił i środków ratowniczych mających podejmować interwencje na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy, medycznych czynności ratunkowych i opieki nad pacjentami znajdującymi się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Były okazją do utrwalenia zasad współdziałania z personelem lotniczych zespołów ratownictwa medycznego i zwrócenia uwagi na konieczność prowadzenia i bieżącej koordynacji dyslokacji pacjentów do dedykowanych szpitali lub centrów urazowych.

O randze i znaczeniu tego typu ćwiczeń świadczy między innymi obecność licznych obserwatorów i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zdrowotne, wewnętrzne, a także zarządzanie kryzysowe. Pracy lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarzy i strażaków z uwagą przyglądali się między innymi: Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Adam Konieczny, przedstawiciele jednostek ochrony przeciwpożarowej, ochrony zdrowia i Straży Granicznej, oraz przedstawiciele organizatorów: Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski oraz Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie bryg. Marek Chwała.

Ćwiczenia były także sposobnością do wzajemnego poznania potencjału podmiotów ratowniczych, wymiany uwag, doświadczeń i nawiązania interpersonalnych relacji, co ma zdecydowanie pozytywny wpływ na przebieg działań ratowniczych i komfort, wykonywanej pod presją czasu lub zagrożenia, pracy. Ich główną zaletą był, uzyskany między innymi dzięki elementowi zaskoczenia i wysokiej wierności pozoracji, zbliżony do realnych warunków charakter. Dzięki temu nie stały się pokazem, a były elementem doskonalenia, także dla pracowników Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Kierownikiem ćwiczeń był, łączący pożarnicze i medyczne pasje oraz wykształcenie Naczelnik Wydziału Ratowniczego (dowódca Szkolnej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej) st.kpt. Michał Gąska.

Zebrane wnioski i ich analiza pozwolą na poprawę skuteczności i jakości prowadzonych interwencji, także w czasie innych zdarzeń o charakterze mnogim, masowym, noszących znamiona działań humanitarnych, a także zabezpieczenia długotrwałych akcji i działań ratowniczych oraz imprez masowych.

 

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk