Przypadający na 1 sierpnia Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego jest jednym z czterech wymienionych w ceremoniale pożarniczym uroczyście obchodzonych przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej świąt państwowych i narodowych. Tego dnia w sposób szczególny oddaje się hołd bohaterom walczącym o odzyskanie niepodległości i suwerenności przez Polskę, a czyni się to poprzez ustawienie zmian służbowych i samochodów pożarniczych przed garażami jednostek ratowniczo-gaśniczych, a o godz. 17:00 uruchomienie syren alarmowych, sygnałów świetlnych i dźwiękowych.

1 sierpnia 2022 roku, w chwili, gdy na zaproszenie Wojewody Małopolskiego Pana Łukasza Kmity, zastępca Komendanta Szkoły bryg. Marcin Szewerniak wraz z pocztem sztandarowym uczestniczył, w zorganizowanych w Bazylice Mariackiej i przed Grobem Nieznanego Żołnierza przy pl. Jana Matejki w Krakowie, obchodach 78. Rocznicy Powstania Warszawskiego, na placu zewnętrznym Szkoły, tuż przy powiewającej na maszcie fladze, pojawiły się nasze samochody wyjazdowe i pełniąca tego dnia służbę kadra oraz kadeci. Łącząc się duchowo z mieszkańcami stolicy, powstańcami, kombatantami i innymi strażakami, oddali cześć tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny.

Wielu ciekawych informacji na temat roli i udziału funkcjonariuszy pożarnictwa w działaniach prowadzonych w czasie II Wojny Światowej przeczytać można między innymi na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej pod linkiem - Strażacy w Powstaniu Warszawskim 1944 – oraz znajdującej się na niej artykule z Przeglądu Pożarniczego.

 01.08.2022 78 Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.3

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: SA PSP kdt Karol Kostrzewa

Zdjęcia: Plac Matejki kdt Jakub Sroka