11 listopada 2022 roku Polacy świętowali 104 rocznicę odzyskania niepodległości. Wraz z licznie przybyłymi na uroczystości mieszkańcami Krakowa i turystami dzień ten celebrowali także strażacy z naszej Szkoły. Głównym wydarzeniem był, zwieńczony salwą honorową, Apel Pamięci odczytany, jak co roku, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki w Krakowie. Defiladę pododdziałów pieszych i zmotoryzowanych poprzedziło złożenie okolicznikowych wiązanek.


Zanim Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie bryg. Marek Chwała wraz z kompanią reprezentacyjną, którą dowodził mł.kpt. Mateusz Niepsuj, dotarli do umieszczonego w ścisłym centrum miasta pomnika, wzięli udział w odprawionej w Katedrze Wawelskiej mszy świętej. W intencji Ojczyzny, wraz z kombatantami, parlamentarzystami, dyplomatami, przedstawicielami władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych i organizacji społecznych, modlił się także Metropolita Krakowski abp. Marka Jędraszewski.

Zorganizowane przez Wojewodę Małopolskiego Pana Łukasza Kmitę pod hasłem: „Z myślą o Niepodległej” uroczystości nie były jedynym akcentem upamiętnienia przez nas Narodowego Święta Niepodległości. Nasza reprezentacja, w sile 10 kadetów, wystartowała bowiem w Biegu Niepodległości, którego końcowa kwalifikacja jest dla nas powodem do dumy.


Kadet Grzegorz Kostycz zajął II miejsce w kategorii open, a jednocześnie I miejsce w kategorii służb mundurowych (mężczyźni), w której na drugim miejscu uplasował się kdt Kamil Fil, a kdt Dominika Ostrowska zdobyła I miejsce wśród kobiet w swojej kategorii wiekowej oraz I miejsce w kategorii służb mundurowych (kobiety).


Powyższe rezultaty, w połączeniu z czasami pozostałych członków reprezentacji, pozwoliły drużynie SA PSP na zajęcie I miejsce w kategorii zespołowej. Warto zauważyć, że organizatorzy brali pod uwagę 7 najlepszych czasów z danej drużyny, a po zsumowaniu wyników mieliśmy niemal godzinną przewagę nad drugim zespołem!


Alfabetyczna lista osób biorących udział w biegu:

  • Rafał Dąbkowski
  • Kamil Fil
  • Grzegorz Jasiński
  • Hubert Jurkowski
  • Grzegorz Kostycz
  • Dominika Ostrowska
  • Tomasz Rodecki
  • Kamil Urbanek
  • Wojciech Wilusz
  • Dawid Woźniak

Zapewne nie bez znaczenia dla uczestników biegu była świadomość, że są „jednym okiem” obserwowani, a całym sercem wspierani, przez obecnych na miejscu 20 słuchaczy Szkoły, którzy wraz z asp. Tomaszem Kaźmirkiem dbali o bezpieczeństwo wszystkich uczestników.

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: kdt Karol Kostrzewa – uroczystości wojewódzkie, asp. Tomasz Kaźmirek – bieg