Przed zawodnikami do pokonania 110 m w górę. 650 stopni. Na linii startu rekordowa liczba drużyn z całej Polski i zagranicznych gości. Każdy chce pokonać morderczy niemalże dystans w możliwie najkrótszym czasie. „Życiówka”, dyplom, puchar, nagroda, wspólne zdjęcia na podium, ukoronowanie wielotygodniowego treningu i wyrzeczeń, mają stanowić zadośćuczynienie.
Wysycony pozytywną energią i atmosferą sportowej rywalizacji mikroklimat Kopalni Soli w Wieliczce sprzyja motywacji, a ostatnie, konsultowane z opiekunami i trenerami, korekty założeń taktycznych mają zapewnić optymalny, satysfakcjonujący, rezultat. Wśród czekających na sygnał do rozpoczęcia biegu silna reprezentacja Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie – dwie drużyny męskie oraz jedna drużyna kobieca.
Start - Meta. Pomiędzy - schody, pot, łza, szybki oddech, szaleńcze tętno. Odpoczynek. Rzut oka na zegar. Oczekiwanie na „czasy” pozostałych zawodników. Radość. Znowu szybkie tętno, oddech, łza. Podium, dyplom, medal, uścisk dłoni Zastępcy Komendanta bryg. Roberta Cieśli, wspólne zdjęcie. Satysfakcja. Plany na kolejne starty. Marzenia, motywacja, zasłużony odpoczynek.
10 grudnia 2022 roku, uczestnicząc w XII Barbórkowym Turnieju Strażaków i Ratowników” Kopalnia Soli Wieliczka 2022”, wystawiona przez naszą Szkołę reprezentacja, wielokrotnie stając na stopniach podium, pokazała na co ją stać. Pierwsza drużyna męska uzyskała drugi wynik, i to zarówno w klasyfikacji ogólnej, jak i w klasyfikacji Państwowej Straży Pożarnej. Druga drużyna męska zajęła 22 miejsce. Złożona jedynie z kobiet drużyna z numerem 3 zajęła rewelacyjne trzecie miejsce w klasyfikacji kobiet.
Drużyny stanowili:
Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie nr 1
kdt Grzegorz Kostycz
kdt Mateusz Hurkała
kdt Kamil Fil
Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie nr 2
kdt Damian Gaweł
kdt Emilian Ratuszny
kdt Sebastian Kędzior
Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie nr 3
kdt Magdalena Kielek
kdt Gabriela Grzyb
kdt Dominika Ostrowska
Szczególne podziękowania należą się opiekunowi i trenerowi asp. Krzysztofowi Nosalowi, którego ogromne zaangażowanie, zaufanie do zawodników, poświęcony czas i cenne rady przyczyniły się do osiągnięcia tak dobrych wyników i końcowego sukcesu. Mówiąc o tym, że kolejny raz coś zdobyliśmy, bo rzeczywiście od wielu lat pojawiamy się na pierwszych stopniach podium zawodów w „biegach po schodach” i rywalizacji na najtwardszego strażaka, nie można zapominać, że uczestnikami sportowej rywalizacji nie jest stała, podawana sukcesywnemu treningowi i znająca własne silne i słabe strony drużyna. Dwuletni cykl kształcenia powoduje naturalne zmiany w reprezentacjach. Jest to więc cykl nieustannego wracania do korzeni, budowania fundamentów i powolnego wspinania się na szczyt.
Opracowanie: kdt Grzegorz Kostycz / mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: archiwum prywatne uczestników zawodów