Państwowa Straż Pożarna od wielu lat zapewnia gotowość zasobów ratowniczych na potrzeby Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, funkcjonujących jako moduły ratownicze. Ostatnie lata szczególnie uwidoczniły potrzebę funkcjonowania systemu wsparcia ratowniczego w obszarze wsparcia państw, które zostały dotknięte poważnymi katastrofami lub klęskami żywiołowymi. Do wielu tych zdarzeń Państwowa Straż Pożarna dysponowała odpowiednio przygotowane i skonfigurowane moduły ratownicze.

Aby zapewnić odpowiednio wysoki poziom przygotowania ratowników do działań międzynarodowych stworzone zostało „Szkolenie specjalistyczne z zakresu przygotowania do działań poza granicami kraju”. Od wielu lat realizowane jest ono w Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu.

W dniach 16 – 20 stycznia 2023 roku odbyła się kolejna edycja, w której uczestniczyło 15 członków komponentów dowódczych Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej USAR POLAND. Jest to jeden z wielu modułów ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej przeznaczonych do działań międzynarodowych w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności UE oraz w strukturach Międzynarodowej Grupy Doradczej ds. Działań Poszukiwawczo Ratowniczych działającej pod egidą OCH ONZ (INSARAG).

Uczestnicy szkolenia, zostali zaznajomieni ze specyfiką przygotowania i organizacji wyjazdu modułu ratowniczego do prowadzenia działań poza granicami Polski oraz współpracy w kraju dotkniętym katastrofą z działającymi tam lokalnymi służbami ratowniczymi i administracją oraz międzynarodowymi strukturami ratowniczymi i ochrony ludności.

W ramach współpracy pomiędzy służbami podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, w szkoleniu uczestniczyła również funkcjonariuszka Ośrodka Szkolenia Specjalistycznego Straży Granicznej w Lubaniu, która jako specjalistka z zakresu kształtowanie i doskonalenie kompetencji międzykulturowych, przeprowadziła również zajęcia z tematu Odmienności kulturowe i społeczeństwa świata. Obszar poruszanych zagadnień obejmował zakres zachowań uwarunkowanych kulturowo, z którymi można się spotkać w ramach działań w różnych rejonach świata.

Prowadzone przez kadrę Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych warsztaty wizytował 16 stycznia br. p.o. Zastępca Komendanta Szkoły bryg. Robert Cieśla.

 

 

Opracowanie: st. bryg. Sławomir Wojta

Zdjęcia: mł. kpt. Michał Mucha, kpt. Paweł Krótki