Od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości mł.kpt. Zbigniewa Serwatkę, wprowadzenia sztandaru Szkoły i odśpiewania hymnu rozpoczęła się wyjątkowo uroczysta zbiórka z okazji przejścia w stan spoczynku sześciu osób, którym prócz kadry, słuchaczy i kadetów towarzyszyły także najbliższe ich sercom osoby.

24 lutego 2023 roku, po odczytaniu przez asp. Tomasza Kaźmirka stosownych decyzji personalnych: bryg. Krzysztof Kłuś, mł.bryg. Michał Burda, st.kpt. Adam Piętka, kpt. Elżbieta Skowron, st.asp. Łukasz Figuła i asp. Rafał Gonciarz dołączyli do grona emerytowanych funkcjonariuszy pożarnictwa. Przed okolicznościowymi przemówieniami przedstawicieli kierownictwa Szkoły sylwetki bohaterów uroczystości przedstawił Zastępca Komendanta Szkoły bryg. Marcin Szewerniak.

Za długie lata służby, pracy, poświęcenie, zaangażowanie i oddanie „służbie” wszystkim razem, każdemu z osobna, a także rodzinom i bliskim podziękował Komendant SA PSP w Krakowie bryg. Marek Chwała.

Głos zabrali także: kpt. w st.spocz. Elżbieta Skowron, bryg. w st.spocz. Krzyszof Kłuś i dowódca Szkolnej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej st.kpt. Michał Gąska. Skierowane do zgromadzonych słowa przepełnione były emocjami i przeplatane chwilami wzruszeń. Podsumowanie i zamknięcie pewnego etapu życiowej drogi zazwyczaj nie jest zadaniem łatwym, tym bardziej cieszą słowa o przyszłości i planach na „emeryturę”.

Wszystkim jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy. Życzymy zdrowia i sił do korzystania z życia bez rozkazów, raportów, dyżurów, służb, alarmów, apeli, zbiórek, mundurowej podległości i stawiających na równe nogi „dzwonków” do wyjazdu.

Poniżej przygotowane w oparciu o informacje przygotowane przez Wydział Organizacyjno-Kadrowy syntetyczne informacje dotyczące przebiegu służby każdego z żegnanych funkcjonariuszy.

bryg. Krzysztof Kłuś

24.08.1998-26.05.2000 – służba kandydacka w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie  

01.07.2000 – 24.02.2023 - Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie

zajmowane stanowiska: starszy ratownik, operator sprzętu specjalnego, dowódca zastępu, instruktor, starszy instruktor, zastępca dowódcy zmiany, zastępca naczelnika wydziału, naczelnik wydziału

Odznaczenia i wyróżnienia:

  1. Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” –2000 r.
  2. Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” –2009 r.
  3. Brązowa Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2011 r.
  4. Srebrna Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2015 r.
  5. Medal Brązowy za Długoletnią Służbę – 2016 r.
  6. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa - 2016 r.

Brygadier Krzysztof Kłuś służbę zakończył na stanowisku naczelnika Wydziału Pododdziałów Szkolnych. Zanim podjął się trudu kierowania tak ważną komórką organizacyjną, przez wiele lat realizował swoją życiową pasję biorąc udział w działaniach i akcjach ratowniczych. Wielokrotnie wykazał się nieprzeciętną wiedzą, odwagą i umiejętnościami, co z powodzeniem wykorzystywał także jako osoba odpowiedzialna za funkcjonowanie centralnego odwodu operacyjnego. Poza zauważaną przez współpracowników, docenianą i nagradzaną przez przełożonych rzetelnością oraz sumiennością w wykonywaniu powierzonych mu obowiązków służbowych zapamiętany zostanie jako osoba angażująca się we wszelkiego rodzaju akcje i inicjatywy charytatywne. Wymagając od innych sam sobie stawiał i pokonywał kolejne, coraz bardziej ambitne cele. Podnosił swoje kwalifikacje, dbał o formę fizyczną, reprezentował Szkołę w sportowych turniejach.

Pielęgnowane od dzieciństwa pragnienie pomagania drugiemu człowiekowi nie gaśnie wraz ze światłem opuszczanego biura, świadczy o tym między innymi złożona publicznie deklaracja dotycząca trwania w szeregach druhów ochotniczej straży pożarnej.

mł. bryg. Michał Burda

25.08.1997-30.04.1999 – służba kandydacka w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie  

05.10.1999– 03.02.2023 - Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie

zajmowane stanowiska: starszy ratownik, dowódca zastępu, dowódca sekcji, starszy instruktor, zastępca dowódcy zmiany, dowódca kompanii szkolnej

Odznaczenia i wyróżnienia:

  1. Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 2007 r.
  2. Brązowa Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2010 r.
  3. Medal Brązowy za Długoletnią Służbę – 2013 r.
  4. Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa – 2016 r.
  5. Dyplom Komendanta Głównego – 2018 r.
  6. Srebrna Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2021 r.

Zapewne rozpoczynając w 1997 roku służbę kandydacką w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie mł.bryg. Michał Burda nawet nie śmiał marzyć o tym, że po ćwierćwieczu odchodził będzie z niej na emeryturę i to ze stanowiska dowódcy kompanii. W drodze do zakreślenia tej swojego rodzaju życiowej pętli najdłużej kroczył wraz z osobami pełniącymi służbę w Szkolnej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej. To w czasie wyjazdu do działań dał się poznać jako osoba niezwykle opanowana, spokojna, a jednocześnie sprawna, rozsądna i decyzyjna. Opanowanie i radzenie sobie z presją trudnych sytuacji budziło podziw także wielu pokoleń uczniów i słuchaczy, z którymi chętnie dzielił się także swoim pożarniczym doświadczeniem. Jako uczestnik działań ratowniczych, a później dowódca kompanii, był osobą kreatywną, zaangażowaną, dyspozycyjną i nie unikającą wyzwań oraz odpowiedzialności.

st. kpt. Adam Piętka

16.08.1994-17.05.1996 – służba kandydacka w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie  

01.06.1996-31.03.1999 - Komenda Miejska PSP Nowy Sącz

01.04.1999- 21.02.2023 - Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie

zajmowane stanowiska: dowódca zastępu, instruktor, starszy instruktor, specjalista, starszy specjalista, wykładowca, starszy wykładowca

Odznaczenia i wyróżnienia:

  1. Brązowa Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 1999 r.
  2. Brązowy Krzyż Zasługi- 2005 r.
  3. Srebrna Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2010 r.
  4. Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 2013 r.
  5. Odznaka Za Zasługi w działaniach poza granicami kraju – 2015 r.
  6. Medal Brązowy za Długoletnią Służbę – 2016 r.
  7. Złota Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2017 r.
  8. Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 2018 r.

Przez większość swojej służby st. kpt. Adam Piętka pełnił służbę w zamiejscowym, bo zlokalizowanym w Nowym Sączu, Wydziale Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych. Jako dydaktyk ceniony był za swoją wiedzę i zdobyte w czasie licznych działań ratowniczych doświadczenie, które zdobył między innymi podczas działań po trzęsieniach ziemi w: Turcji, Iranie, na Haiti i Nepalu. Był także członkiem misji humanitarnej w tym w Albanii, w czasie wojny na Bałkanach i po powodzi w Rumunii. Był jedną z osób, które swoją pracą i profesjonalizmem przyczyniły się do zakończonej sukcesem recertyfikacji Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej do działań międzynarodowych HUSAR POLAND, która odbyła się w 2019 roku.

Swoje obowiązki służbowe wykonywał z dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Szeroką wiedzę merytoryczną, doświadczenie zawodowe i wysokie kwalifikacje doskonale wykorzystywał podczas szkoleń specjalistycznych m.in. z zakresu szeroko pojętych działań poszukiwawczo – ratowniczych oraz ratownictwa na wodach szybkopłynących. Jako osoba stanowcza i wymagająca, przede wszystkim od siebie, zapamiętany zostanie na długie lata także przez słuchaczy uczestników szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a kolejne pokolenia strażaków i ratowników będą odnajdowały go jako współautora na stronach między innymi: „Programu szkolenia specjalistycznego z zakresu stabilizacji naruszonych konstrukcji”, „Programu szkolenia specjalistycznego z zakresu stabilizacji wykopów i zasypów ziemnych”, „Programu szkolenia specjalistycznego z zakresu organizacji działań poszukiwawczo – ratowniczych i technik ratowniczych w działaniach SGPR” oraz „Programu szkolenia specjalistycznego z zakresu obsługi urządzeń do lokalizacji osób zasypanych”.

kpt. Elżbieta Skowron

28.07.1994 – 14.01.1997 -  Komenda Wojewódzka PSP w Białej Podlaskiej

15.01.1997 – 24.02.2023 - Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie

zajmowane stanowiska: starszy referent, technik, starszy technik, inspektor, młodszy specjalista, zastępca naczelnika wydziału, naczelnik wydziału

Odznaczenia i wyróżnienia:

  1. Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 2001 r.
  2. Brązowa Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej – 2015 r.
  3. Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 2016 r.
  4. Medal Srebrny za Długoletnią Służbę – 2017 r.

Kpt. Elżbieta Skowron pełniła służbę w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie od 1997 roku. Odeszła na zaopatrzenie emerytalne ze stanowiska naczelnika Wydziału Finansowego. W opinii przełożonych, współpracowników i podwładnych, wzorowo wypełniała powierzane jej obowiązki służbowe. Sprawnie organizując pracę wydziału zdobyła wiedzę i doświadczenie zawodowe w zakresie obowiązujących przepisów oraz procedur mających zastosowanie w jednostce budżetowej, którą umiejętnie wykorzystywała w trakcie kreowania i nadzorowania polityki finansowej Szkoły. Niezwykle ważny był dla niej rozwój osobisty i zawodowy, a poczucie ciążącej na niej odpowiedzialności skutkowało nieustannym zagłębianiem się w gąszcz często zmieniających się przepisów.

Jako osoba bardzo zaangażowana, zdyscyplinowana, dyspozycyjna, dokładna i kreatywna zainicjowała wiele, usprawniających pracę Wydziału Finansowego zmian organizacyjnych. Przez wszystkie lata swojej pracy była lojalna wobec przełożonych, koleżeńska i uczynna w stosunku do współpracowników. Zanurzona w zdominowanym liczebnie przez mężczyzn środowisku zapamiętana zostanie jako kobieta silna, zdecydowana, a nade wszystko skuteczna kobieta, osoba, której można było powierzyć do wykonania każde niemalże zadanie wiedząc, że będzie wykonane terminowo i rzetelnie.

Przebieg służby st. asp. Łukasz Figuła  

01.04.2006 – 31.07.2011 - KM PSP w Krakowie  

01.08.2011– 03.02.2023 - Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie

zajmowane stanowiska: ratownik-kierowca, starszy ratownik-kierowca, operator sprzętu specjalnego, dowódca zastępu, starszy instruktor

Odznaczenia i wyróżnienia:

1.Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 2015 r.

2. Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony przeciwpożarowej” – 2021 r.

St. asp. Łukasz Figuła przez większość służby w Szkole związany był z podziałem bojowym naszej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. To w niej dał się poznać jako osoba nietuzinkowa, posiadająca ogromne poczucie humoru i dystansu do samego siebie, a zarazem profesjonalna i dobrze przygotowana do udziału w ratowaniu ludzkiego życia i mienia, co wielokrotnie potwierdził podczas prowadzonych działań ratowniczych.

Wśród wielu interwencji, w których brał udział i wykazał szczególną odwagą na wyróżnienie zasługują: akcja gaśnicza na terenie kombinatu metalurgicznego, która miała miejsce w 2019 r., gdzie pożarem objęte były taśmociągi transportujące węgiel na wysokości około 30 metrów nad ziemią oraz pożar, który wybuchł w Archiwum Miasta Krakowa w 2021 roku.

Odpowiednią wiedzę techniczną i sprawność manualną z powodzeniem wykorzystywał w codziennej służbie, również w Wydziale Techniczno-Poligonowym, w którym zakończył służbę. Zawsze był zaangażowany i otwarty na nowoczesne rozwiązania, chętnie angażował się w różne przedsięwzięcia, był osobą pomocną i wspierającą, zawsze wysłuchał i doradził w wielu życiowych sytuacjach.

Przebieg służby asp. Rafał Gonciarz

12.01.2007 – 31.10.2013 KM PSP w Krakowie  

11.01.2013– 03.02.2023 - Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie

zajmowane stanowiska: ratownik-kierowca, starszy ratownik-kierowca, młodszy inspektor, starszy instruktor

Odznaczenia i wyróżnienia:

Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 2015 r.

Asp. Rafał Gonciarz przez całą niemalże służbę w szkole Aspirantów PSP w Krakowie związany był z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą. W codziennej służbie sumiennie i z wielkim zaangażowaniem wykonywał powierzone mu zadania i polecenia służbowe. Ratownictwo to dla niego nie tylko zawód, ale również życiowa pasja. Z uwagi na posiadane umiejętności i przygotowanie zawodowe, podczas akcji ratowniczo - gaśniczych potrafił wykonać szereg skomplikowanych czynności ratowniczych z zakresu obsługi ciężkiego sprzętu ratownictwa drogowego i technicznego. Jego fachowa wiedza i umiejętności zawsze były wysoko cenione przez przełożonych. Dał się poznać jako doświadczony kierowca i operator sprzętu pożarniczego. Zawsze dyspozycyjny w ponadprzeciętnym zakresie, gotowy do poświęcenia czasu prywatnego na potrzeby służby. Swoją wiedzę oraz doświadczenie, z wysokim zaangażowaniem przekazywał kadetom, słuchaczom oraz elewom. Wspominany będzie jako osoba ciepła, cierpliwa, zaangażowana, uczynna i niezwykle wręcz koleżeńska.

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk 

Zdjęcia: kdt Tomasz Szychta